Obradowali bibliści

Zakończyło się VIII Walne Zebranie Stowarzyszenia Biblistów Polskich i 49 Sympozjum Biblistów Polskich

W dniach 20-22 września odbyło się w Katowicach doroczne spotkanie biblistów polskich. We wtorek 20 września w gmachu Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego miało miejsce VIII Walne Zebranie Stowarzyszenia Biblistów Polskich. Zebrani naukowcy  wystosowali list do rektora Uniwersytetu Warszawskiego, prof. dr hab. Katarzyny Chałasińskiej-Macukow. Wyrażono w nim głębokie zaniepokojenie i oburzenie deklaracją dr hab. Magdaleny Środy, nauczyciela akademickiego Uniwersytetu Warszawskiego, która -  w nawiązaniu  do haniebnego wyczynu Adama Darskiego, ps. Holocausto vel Nergal -  publicznie obwieściła, że: „Też mam ochotę podrzeć Biblię”.

Podczas kolejnych dni, w auli Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego, bibliści wysłuchali wykładów, referatów i doniesień, związanych z badaniami nad Pismem Świętym. Były one  zgrupowane w pięciu sesjach naukowych. Po każdej z nich miała miejsce dyskusja, związana z omawianą problematyką. Wymieniono także poglądy dotyczące problemów współczesnej biblistyki, próbując wskazać możliwie skuteczne i konstruktywne sposoby ich rozwiązywania.

Każdy dzień Sympozjum rozpoczynał się Mszą św. w kaplicy Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego.  Pierwszej Eucharystii przewodniczył Ks. Abp Damian Zimoń, drugiej natomiast  - Ks. Prof. Bp Zbigniew Kiernikowski.

W środę 21 września miała natomiast miejsce uroczystość wręczenia Ksiąg Pamiątkowych Bp. Prof. Zbigniewowi Kiernikowskiemu oraz Ks. Prof. Waldemarowi Chrostowskiemu.
Następnie, po wspólnej, pamiątkowej fotografii, uczestnicy spotkania udali się pod Pomnik Poległych Górników Kopalni Wujek, gdzie odmówili modlitwę i złożyli kwiaty. Uczestnikom Sympozjum stworzona także możliwość zwiedzenia Muzeum Archidiecezjalnego.

Na zakończenie obrad podjęto decyzję, iż jubileuszowe 50. Sympozjum Biblistów Polskich odbędzie się w dniach:18-20 września 2012 roku w Warszawie.

«« | « | 1 | » | »»
 • katolik
  23.09.2011 09:40
  Fałszywi nauczyciele skończyli obrady?
  Jestem katolikiem wiernym Tradycji. Wierzę we wszystko, co Bóg objawił i przez Kościół Katolicki (przedsoborowy) podaje do wierzenia.
  Kim jest heretyk?
  Jak mawiał w XVII wieku bp Jakub Bossuet, heretyk to „człowiek mający osobiste opinie” w kwestii wiary. Kościół przez 2000 lat zwalczał „osobiste opinie”, które rodziły się w opozycji do Kościoła (poganie) lub w jego wnętrzu (heretycy).
 • gut
  24.09.2011 00:00
  Ja polecam czytanie Biblii wg. Lectio Divina, i interpretacje ks. prof. dr hab. Henryk Witczyk - członek Papieskiej Komisji Biblijnej, dyrektor Instytutu Nauk Biblijnych KUL to jest naprawdę EXTRA!
 • carroll
  24.09.2011 19:42
  i cenzura mnie dopadła,tylko piszcie jeszcze za co kasujecie posty ...
  pozdrawiam :)
 • gut
  24.09.2011 23:37
  Fajne zdjęcia dzięki! :-)
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Autopromocja