Na 4 Niedzielę Adwentu C z cyklu "Wyzwania".
więcej »Bliższe zapoznanie się z właściwą treścią terminologii i kontekstu, w którym była użyta, pozwoli zapewne uchwycić właściwą istotę przebaczenia.
Przykłady te są dowodem na ścisły związek, jaki zachodził w świadomości Izraelity między grzechem i chorobą. Był on w ten sposób odczuwany, że jedno słowo rpʼ - „uzdrowić" usuwało w jego mniemaniu obydwa rodzaje zła. To samo dotyczyło narodu (zob. Oz 4,2-9).
I wreszcie o przebaczeniu mogą też świadczyć obrazy okazyjne, których w Starym Testamencie jest jednak bardzo mało. Bardzo wymowne jednak występują w Ps 103, 10 i 12 (cytowane w poprzednim punkcie niniejszego opracowania i w skrótach w tabeli - por. Ps 51,11; Iz 38,17; Mi 7,7-20)[7].
Bliższe zapoznanie się z właściwą treścią teologiczną opisanej wyżej terminologii i kontekstu, w którym była użyta, pozwoli zapewne uchwycić istotę przebaczenia. Na podstawie wyszczególnionych powyżej wypowiedzi i ich kontekstu przebaczenie jawi się jako część składowa ogólnego planu zbawczego, choćby to w kontekście nie było wyraźnie powiedziane. Przebaczenie, którego psalmiści oczekują, jest czasem materialne i dotyczy uwolnienia od choroby, złości wrogów, głodu itd.[8] Wynika z tego, że w pojęciu biblijnym grzech i kara są ze sobą ściśle poważane, choćby o tym w tekście nie było nawet wspomnienia[9]. I tak psalmista prosząc na przykład o pomyślność dla siebie, jest w głębi przekonany, że Jahwe udzielając mu jej, przebaczy także i jego grzechy[10].
Czasem przedmiotem prośby psalmisty może być uwolnienie z doczesnej nędzy, która według jego mniemania okazała się skutkiem nieznanego mu nawet przewinienia czy jakiegoś nieokreślonego grzechu, np. młodości (zob. Ps 25,7; 32,2.5; 90, 3-6.13).
Stosunkowo często w Psałterzu ziemskie nieszczęście oceniane jest jako sprawiedliwa kara Boża za grzech (por. m.in. Ps 99,8 i 107,17-19). W związku z tym przebaczenie uważa się, podobnie zresztą jak i w innych księgach Starego Testamentu, za usunięcie tego grzechu, który oddziela jednostkę czy też społeczność Izraela od Jahwe.
Nie świadczy to jednak o tym, że wszystkie z omawianych Psalmów tak samo podchodzą do tego trudnego zagadnienia, bo na przykład takie z nich, jak 51 czy 130, charakteryzuje zasadniczo wyłącznie duchowy charakter przebaczenia, przy którym nieskończenie więcej zależy ich autorom na uwolnieniu od grzechu niż na usunięciu choroby i biedy[11]. W tych wspomnianych utworach psalmiści są bardzo świadomi swojej całkowitej zależności od Bożej łaski, skoro twierdzą, iż nikt w obliczu Boga nie może czuć się sprawiedliwy, i nikt też sam nie może dla siebie wysłużyć przebaczenia (por. 51,7 i 130,3).
Inni psalmiści natomiast, chociaż są świadomi swoich grzechów, to jednak są również ufni ze względu na przymierze, które przewyższa grzech. Człowiek jest słaby, ale Bóg o tym wie i chętnie przebacza (zob. Ps 65,3nn). Natomiast w Ps 78,38 autor stwierdza, że Izrael grzeszył ze słabości, ale Jahwe o tym pamiętał i nie karał ustawicznie. Zaś w Ps 103,4nn autor sugeruje, że przebaczenie nigdy nie jest automatyczne, dlatego wychwala dobroć Bożą, zaś ze swej strony chce okazać sprawiedliwość (ww. 3nn). Natomiast pokora psalmisty wobec łaskawości Jahwe jest bardzo pięknie pokazana w Ps 32, Inn. Dopóki kara nie minęła, psalmista nie wierzył, że Bóg mu przebaczył. Kiedy zaś przebaczenie uzyskał, okazuje przed Nim niespotykaną w innych Psalmach radość i szczęście, a także zachęca wszystkich pobożnych a cierpiących do podobnej modlitwy (w. 6) przed Jahwe, która, jak się możemy domyślać, spowoduje wysłuchanie i ulgę[12].
Grzesznik jest także pewny przebaczenia, którego Bóg mu udzielił, co stwierdza zdecydowanie w w. 5cd. Pewność opiera się na pobożności ludu Bożego odzwierciedlonej w całym Psałterzu, w którym Bóg jam się jako Pan wierny swym obietnicom.
---------------------------------
[7] Tamże, 77.
[8] I tak w Ps 32, 3-4 karząca choroba, która była następstwem grzechu, przyprowadziła psalmistę do pokuty. Skutkiem zaś przebaczenia jest ziemskie szczęście. W Ps 103, 3 przebaczenie i uzdrowienie są to paralelnie połączone dzieła Boże (por. 25,19-20; 85, 3n).
[9] Por. G. von Rad, Teologia ST, dz. cyt, 211.
[10] Por. J J. Stamm, Erlösen und Vergeben..., dz. cyt., 131.
[11] Por. H. McKeating, Divine forgiveness in the Psalms, ScotJTh 18 (1965) 73.
[12] Tamże, 77-80.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |