Jak współcześnie wyglądają miejsca, w których rozegrały się wydarzenia Wielkiego Czwartku: jerozolimski Wieczernik i Ogród Oliwny?
W trudno dostępnej Jaskini Grozy na Pustyni Judzkiej archeolodzy izraelscy odkryli fragmenty biblijnego zwoju z należącymi do Starego Testamenty księgami tzw. proroków mniejszych.
Historia Dawida pokazuje, że Mesjasz przyjdzie i utożsami się z każdym z nas - mówi Maciej Wolski, Prezesa Fundacji 24/7 propagującej idee modlitwy nieustannej, ewangelizator, organizator cyklu konferencji pt. "Serce Dawida". Dziś Kościół wspomina w liturgii wielkiego króla Izraela.
W kalendarzu liturgicznym wymienieni są święci, którzy nigdy nie zostali oficjalnie kanonizowani. Dzisiejszy patron dnia nie był nawet ochrzczony. To św. Eliasz, prorok ze Starego Testamentu.
Święto św. Jakuba i św. Filipa.
W nowojorskim Muzeum Pamięci 11 Września (dziś rocznica!) przechowywany jest egzemplarz Biblii, znaleziony w ruinach WTC. Wtopił się w bryłę stali. Był wtedy - i jest do dziś - otwarty na słowach Ewangelii według św. Mateusza: "Słyszeliście, że powiedziano: Oko za oko i ząb za ząb! A Ja wam powiadam: Nie stawiajcie oporu złemu. Lecz jeśli cię kto uderzy w prawy policzek, nadstaw mu i drugi!"
Najważniejsze jest, co Bóg mówi każdemu z nas osobiście przez słowa Pisma – mówi Zbigniew Nosowski w rozmowie z Jarosławem Dudałą.
Woda wypływająca spod świątyni symbolizuje łaskę Bożą, która oczyszcza, uzdrawia i ożywia wszystko, czego dotknie.
O Bogu, o człowieku i o nadziei. W rytmie czytań roku liturgicznego.
Garść uwag do czytań na V niedzielę Wielkiego Postu roku C z cyklu „Biblijne konteksty”.
Komentarze biblijne do czytań liturgicznych.