Dekalog

Deka”, czyli dziesięć, „logos”, czyli słowo.

Określenie dziesięciu istotnych praw przymierza Boga ze swoim ludem. Podkreśla to stwierdzenie, że zostały wypisane ręką samego Boga. Wypisane na kamiennych tablicach wręczonych Mojżeszowi na górze Synaj. Istnieją dwa biblijne zapisy przykazań Dekalogu (Wj 20 i Pwt 5).

Sformułowanie katechizmowe jest ich skrótem i zawiera pewną trudność w podziale tekstu na dziesięć prawideł. W Nowym Testamencie znajdujemy szereg odniesień do Dekalogu. Najbardziej znamiennym jest Kazanie na Górze.

Jezus w sformułowaniu „Powiedziane było..., a ja wam powiadam...” stawia siebie na równi z Prawodawcą przymierza, z Bogiem. Ale - jak deklaruje - nie przekreśla ani „jednej joty (małej literki), ani jednej kreseczki” starego Prawa. Nadaje jednak poszczególnym przykazaniom nowe znaczenie.

Przede wszystkim osadza każdy wymóg w głębi ludzkiego jestestwa, ludzkiego umysłu i sumienia. A po drugie -podnosi wymagania wyżej, nawet bardzo wysoko. Apostoł Paweł odnosi się do Dekalogu, wskazując na „wspólny mianownik” wszystkich przykazań, jakim jest miłość.

Zresztą na to samo już wcześniej wskazał Jezus, pytany, które przykazanie jest największe.

Otwórz: Wj 20,1-17; Mt 5,17 nn.; Rz 13,9 nn.

«« | « | 1 | » | »»
  • gut
    31.03.2012 17:54
    Ks. prof. Henryk Witczyk, w kontekście Dekalogu mówi, że >moralność< w sensie biblijnym to nie jakieś suche, wypełnianie przykazań Bożych ale >moralność< to <odpowiedź> człowieka na <dar> Boga jaki człowiek od Stwórcy otrzymał.
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.