Biblia jest Księgą życia

Homilia Księdza Arcybiskupa Wiktora Skworca wygłoszona podczas Emaus Domowego Kościoła w Tychach, w Niedzielę Biblijną 22 kwietnia 2012 r.

Bracia i Siostry!

Biblia jest Księgą życia dla Kościoła Domowego. Kościół bowiem rodził się i wciąż się rodzi ze słowa Bożego. To właśnie słowo Boże – jego głoszenie, słuchanie i zachowywanie – decyduje o żywotności i dynamizmie Kościoła.

Znany nam św. Augustyn, w dziele „De doctrina christiana” (cz. IV) dzieli się uwagami, które pomimo upływu wieków wciąż wydają się być aktualne i ważne. Św. Augustyn mocno przeżywał fakt, iż mówcy przekazujący fałszywe nauki zdobywali uwagę i życzliwość wielu słuchaczy, podczas gdy głosiciele prawdy ewangelicznej spotykali się z nikłym zainteresowaniem. Jak to jest możliwe, pytał, że jedni popychają i pociągają słuchaczy ku błędowi, a drudzy usypiają ich i czynią oziębłymi w służbie prawdy? Nie mógł się z tym pogodzić, jak i my się nie godzimy na rosnące wpływy fałszywych proroków.

Jakie widział wyjście z tej sytuacji Biskup Hippony? Po pierwsze – uważał, że należy wzmocnić przepowiadanie prawdy, czyli głoszenie słowa Bożego. Pisał: „Zgoda, że prawda nie jest łatwa do przyjęcia, nie tak bardzo uwodzicielska, nie tak wzruszająca, ale mimo to należy ją  głosić”. Po drugie – wzywał do przemawiania opartego na mądrości, która zawarta jest na kartach Biblii. Podkreślał, że „człowiek przemawia mniej lub bardziej mądrze w zależności od postępu w znajomości Pisma Świętego”. Tak rozumiana mądrość winna być podstawą wszelkich form głoszenia Ewangelii.

Recepta św. Augustyna wciąż jest na czasie. Jan Paweł II wielokrotnie stwierdzał, iż sprawą fundamentalną, gdyż decydującą o życiu Kościoła jest ewangelizacja, czyli głoszenie słowem i życiem Dobrej Nowiny. Trzeba zatem, jak podkreśla Ojciec Święty, głosić nieustannie słowo Boże, ułatwiać dostęp do Pisma Świętego, dbać o należyte sprawowanie Liturgii Słowa, rozwijać apostolat biblijny oraz popierać instytucje promujące znajomość Biblii (por. EA 57,58).

To właśnie dziś w naszej archidiecezji startuje Biblicum Śląskie – multimedialne studium Biblii; zachęcam was wszystkich do wypłynięcia na głębię w poznawaniu Pisma Świętego i skorzystania z oferty Biblicum. Tego rodzaju biblijne pogłębienie jest nieodzowne, by Kościół żył i działał zgodnie z wolą swego Założyciela; by zachowywał Jego naukę, aby „miłość Boża- była w nas - doskonała”, jak nas pouczał apostoł Jan a drugim czytaniu.

Moi Drodzy!

Niedawno w GN był artykuł o działalności Stowarzyszenia Filipa Neri w Rudzie Śląskiej. Tam świeccy katolicy i duchowni idą razem w przestrzeń familoków i bloków niosąc światło słowa Bożego. Ono uzdrawia i sprawia duchowe zmartwychwstanie człowieka. W ten sposób w naszych czasach spełniają się słowa proroka Izajasza: „słowo, które pochodzi z ust moich, nie wraca do Mnie bezowocnie”.

Biblia jako Księga słowa Bożego jest Księgą życia! I dlatego trzeba, aby Pismo Święte znalazło swoje właściwe miejsce w każdym domu, w każdej rodzinie, razem z krzyżem. Niech przy tym znaku wiary i zbawienia gromadzi się rodzinna wspólnota na modlitwie.
Poprzez modlitwę odnajdziemy w Biblii „żywe słowo, które stawia pytania, wskazuje kierunek, kształtuje życie” (NMI 39); nasze indywidualne, rodziny, społeczeństwa i całego Kościoła.

Módlmy się zatem wspólnie słowami aklamacji przed Ewangelią:

Panie Jezu daj nam zrozumieć Pisma,
niech pała nasze serce, gdy do nas mówisz
”.

Amen.

«« | « | 1 | 2 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg