Słowiańska Biblia

Sandomierz. Zbiory Muzeum Diecezjalnego powiększyły się o cenny eksponat Biblii Ostrogskiej. Księgę przekazali miejscowym władzom powiatowym ukraińscy partnerzy z Ostroga jako znak podpisanej umowy o współpracy.

Powiatowa Rada uchwałą przekazała Biblię bp. Krzysztofowi Nitkiewiczowi, który powierzył ją muzeum, gdzie będzie prezentowana szerokiej publiczności.

Biblia Ostrogska to pierwsze pełne wydanie drukowane wszystkich ksiąg Pisma Świętego w języku cerkiewnosłowiańskim. Wydrukowana została przez Iwana Fedorowa w 1581 roku.

Adresatami tej Biblii byli wyznawcy Kościoła Wschodniego posługujący się językiem cerkiewno-słowiańskim. Spełniała ona w swojej historii zaszczytną rolę, ponieważ jednoczyła w dawnych czasach narody słowiańskie.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| BIBLIA, HISTORIA

Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.