Damaszek

Jest najstarszym nieprzerwanie zamieszkałym i prosperującym miastem świata.

To wielkie i barwne miasto, stolica Syrii, niegdyś prowincji, obecnie państwa. Najstarsze wzmianki o nim pochodzą z trzeciego tysiąclecia starej ery.

Miasto jest otoczone pustynią, która nie jest tak całkiem pusta - już w pradawnych czasach prowadziły przez nią szlaki handlowe, dla których Damaszek był ważnym punktem - tu docierały karawany z krajów Wschodu, równocześnie zapewniając zbyt towarów do Arabii. Co oczywiście działało w obu kierunkach. Poza tym pustynia to ogromne obszary hodowlane owiec i wielbłądów.

Damaszek w ciągu wieków przechodził we władanie kolejnych imperiów, które go nie niszczyły, był bowiem ważnym miastem strategicznym i handlowym. Do dziś jest wielką metropolią, barwną mieszaniną ludności, religii, obyczaju. Zamieszkiwała tam także spora kolonia Żydów (na przełomie epok ok. 15 tys.) i sporo prozelitów.

Gdy dotarła tu pierwsza fala ewangelizacji, wielu z nich przyjęło chrześcijańską wiarę. To ich właśnie miał nękać Szaweł. Jednak spotkawszy Jezusa, sam w Damaszku przyjął chrzest.

W meczecie Ommajadów czczone są relikwie głowy Jana Chrzciciela.

Otwórz: Dz 9, 1-25; 22, 1-21.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama