Biblia nie jest monologiem

Księga Psalmów będzie kanwą tegorocznych rekolekcji wielkopostnych w Watykanie - ujawnia tegoroczny rekolekcjonista, Kard. Gianfranco Ravasi.

Przewodniczący Papieskiej Rady Kultury który poprowadzi sześciodniowe ćwiczenia duchowne dla Papieża i Kurii Rzymskiej, jest autorem monumentalnego dzieła poświęconego tej części Biblii, znanego także w polskim tłumaczeniu. Jak ujawnił Radiu Watykańskiemu temat rekolekcji będzie brzmiał: „Ars orandi, ars credendi – oblicze Boga i człowieka w modlitwie psalmowej”. Całość poprzedzi wprowadzenie będące refleksją nad czasownikami towarzyszącymi filozoficznej refleksji nad modlitwą: oddychać, rozmyślać, walczyć, kochać.

„Rozważałem różne możliwości – stwierdził kard. Ravasi. – Potem jednak pomyślałem sobie, że to właśnie Psałterz mógłby być doskonałym odzwierciedleniem oblicza Boga i oblicza człowieka. Dietrich Bonhöffer, słynny teolog męczennik czasów nazizmu, ma na ten temat pewną ciekawą uwagę. Powiada: Czyż Biblia nie jest Słowem Bożym? To dlaczego znajdujemy tam Psalmy, które są modlitwami, a więc ewidentnie słowami ludzkimi? Właśnie po to, by dowieść, że Objawienie nie jest jakimś samotnym monologiem Boga na złocistym nieboskłonie, ale dialogiem, zaś w dialogu musi być także odpowiedź. A odpowiedzią jest być może to, że Bóg zajmuje się nami, bo zostawił pieczęć swojego natchnienia. I to z tego powodu wybrałem na Rok Wiary właśnie księgę, w której o wierze mówi Bóg, a jednocześnie i człowiek odpowiada ze swej strony wiarą”.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.