Biedak zawołał

Psalm 34 (33) jest pieśnią króla Dawida. Króla, który w tym momencie był kimś bardzo mizernym. Cóż mu zostało, jak tylko w chwili zagrożenia udawać szaleńca?

Król Dawid   Romek Koszowski /GN Król Dawid
Rzeźba nieopodal Wieczernika
Dobrze zagrał rolę wariata - w efekcie go przepędzono. Tylko przepędzono, nie zabito. Wyśpiewał później dziękczynienie Bogu. Kunsztowną pieśń ułożył.

Kolejne jej strofy zaczynają się od kolejnych liter hebrajskiego alfabetu (co w przekładzie ginie). A i dalej w tekście widać literacki kunszt „szalonego” króla-pieśniarza.

Od poetyckich umiejętności ważniejsza wszakże modlitwa - z dwiema dominantami: wdzięcznością i ufnością. Dlatego ważny to dla nas psalm. Bo tych właśnie cech ludzkiej duszy nam niedostaje.

Człowiek chciałby wywalczyć wszystko sam, wypracować własnym wysiłkiem, rozepchnąć się własnymi łokciami. A jak się nie uda - zostaje rozpacz. Dawid inaczej.

Przyszło mu udawać szaleńca, nie cofnął się i przed tym. Zaufał - nie sobie i swoim możliwościom, a Bogu. Wiedział, że „Pan jest blisko ludzi skruszonych w sercu i ocala upadłych na duchu”.

Warto pamiętać, gdy człek znajdzie się w sytuacji bez wyjścia: Pan jest blisko!                                                                          

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.