Psalm ostatecznej nadziei

Psalm 17 (16) to lamentacja niesłusznie prześladowanego.

Liturgia zestawia tę pieśń z opowieścią o męczeństwie siedmiu braci i ich matki. O męczeństwie za wiarę w jedynego i niewidzialnego Boga.

Zjedzenie wieprzowiny, o której tam mowa, miało być zewnętrznym znakiem odrzucenia przez nich wiary. Skąd siła do zniesienia męczarni? I fizycznych, i psychicznych? I to aż po śmierć, dodajmy: okrutną? Otóż motywem istotnym była wiara w zmartwychwstanie.

W psalmie tego słowa nie ma. Ale w ostatnim jego wierszu jest mowa o „powstaniu ze snu”, co dawna tradycja wiązała właśnie z powstaniem z martwych.

Liturgiczny refren wyrasta więc z tradycji - co nie umniejsza jego wymowy, ale warto to wiedzieć. Tak odczytany psalm staje się manifestem wiary i nadziei. Wiary w niezniszczalność życia - wobec czego nawet okrutne prześladowania bledną. Nadziei, że warto przetrwać nawet najgorsze, bo dalej jest pełnia życia.

Tania pociecha? Bynajmniej. Ta wiara i ta nadzieja od wieków uskrzydlały nie tylko chrześcijan - choć kiedyś były przeczuciem. Po zmartwychwstaniu Jezusa stały się pewnikiem. Dlatego i ten psalm, i kilka innych tak mocno wpisują się w obrzędy chrześcijańskiego pogrzebu.

«« | « | 1 | » | »»
 • chordad
  20.03.2014 11:34
  swoją drogą - jeśli ten psalm jest Dawidowy - jak jest napisane w wersie 1, to jest przykładem niezłej bufonady i kłamliwego samozadowolenia autora...
  W wersach 3 i 4 pisze on "nie znajdziesz we mnie nieprawości [...] wystrzegałem się ścieżek gwałtu" itd...

  a sprawa Batszeby i zdradzieckiego wydania na pewną śmierć jej męża Uriasza?

  a sprawa "nieuprawnionego" spisu ludności - za który to "grzech" Dawida Bóg ukarał _naród_ śmiercią 70ciu tysięcy ludzi... patrz 2 SM 24

  a 2 Sm 16 - gdy Szimei - nie bez racji - nazywa Dawida 'człowiekiem krwawym'

  i Dawid ośmiela się mówić o sobie "wystrzegałem się ścieżek gwałtu"...
 • bartek
  21.03.2014 19:54
  chordad - może napisał ten psalm zanim nagrzeszył :)
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.