Archeologia a Księga Wyjścia

Nauka pozwala odtworzyć kontekst historyczny i geograficzny, w jakim zrodziły się doświadczenia przodków Izraela.

Najbardziej intrygująca jest jednak propozycja, aby miejsce przeprawy utożsamiać nie tyle z okolicami na północ od zatoki Sueskiej, czy samą zatoką, ale z przeciwległą zatoką Akaba. Lokalizacja ta wpisuje się dobrze w powiązania Jawizmu z Temanem i Seir, jak  i z lokalizacja biblijnej góry Horeb/Synaj.

Na wysokości współczesnej Nuweiby (środkowo-wschodnia część brzegu na półwyspie Synaj) znajduje się geologiczna osobliwość, swoisty podwodny most położony obecnie około 100 m pod woda, który biegnie od wybrzeża Synaju do półwyspu Arabskiego. Na obu krańcach tego podwodnego szlaku znajdują się kolumny z czerwonego granitu. Ich datacja jest trudna do określenia, ale raczej na pewno pochodzą z początków epoki żelaza, a więc z czasów zjednoczonej monarchii w Izraelu. Tereny te były wówczas – jeśli wierzyć danym biblijnym - we władaniu Salomona. Nie wiemy czy to on, czy ktoś inny ustawił wspomniane kolumny. Jednak ciekawe są odkrycia dokonane przez archeologów pod wodą.

Na podwodnym szlaku odnaleziono bowiem liczne artefakty świadczące, że był on kiedyś uczęszczany. Najciekawsze z tych znaleziskiem to liczne koła rydwanów. Wszystkie są specyficzne, mają bowiem po cztery szprychy, a takich używano w Egipcie w czasach Totmesa IV (XVIII dynastia). Za czasów panowania kolejnych faraonów z XVIII dynastii, jak i za czasów panowania kolejnych dynastii używano już jednak kół z sześcioma szprychami,  apotem nawet z ośmioma. Również i taki typ kół odnaleźć można na wspomnianym podwodnym moście.

Czas panowania Totmesa IV to w przybliżeniu przełom XV i XIV wieku przed Chr. I znowu jeśli wierzyć danym chronologicznym zapisanym w Biblii (1 Krl 6,1: budowa świątyni w Jerozolimie 480 lat po wyjściu z Egiptu) Exodus miał miejsce około 1450 lat przed Chrystusem.

Podsumowanie
Nie ma śladów historycznych, które potwierdzałyby w detalach biblijny opis Exodusu. Dane archeologiczne pozwalają jednak odtworzyć kontekst historyczny i geograficzny, w jakim zrodziły się doświadczenia przodków Izraela, opisane później jako spektakularne i jedyne w swoim rodzaju wydarzenie zbawcze, dokonane przez Boga na rzecz Hebrajczyków za pośrednictwem Mojżesza.

***

Powyższy tekst jest wykładem zamieszczonym na stronie www.biblicum.pl. Tytuł pochodzi od redakcji.

Archeologia a Księga Wyjścia  

«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg