Premiera widowiska "Jonasz" wkrótce w Spodku

Premiera musicalu "Jonasz", będącego współczesną adaptacją biblijnej Księgi Jonasza - odbędzie się w lutym w Spodku w Katowicach. To kolejne, m.in. po spektaklu "Franciszek - wezwanie z Asyżu", widowisko z udziałem wielu artystów.

Biblijna historia "Jonasza" w musicalowej interpretacji, jak informują producenci, będzie "dynamicznym, pełnym przekornego humoru przedstawieniem". "Atrakcyjna fabuła zostanie opowiedziana widowiskowymi, teatralnymi środkami - eksponując przede wszystkim młody, roztańczony i rozśpiewany zespół" - podano w komunikacie prasowym.

Na spektakl składa się "muzyka łącząca klimaty żydowskie z rockiem i popem, dynamiczne układy choreograficzne, sceniczny żart oraz malownicze sceny mistyczne". "W musicalu zobaczymy historię proroka Jonasza m.in. w przestrzeni wielkich centrów handlowych, czy w specjalnie skonstruowanym okręcie" - powiedział PAP producent Piotr Czakański.

Reżyserem jest Mariusz Kozubek, założyciel i wieloletni dyrektor artystyczny Teatru A, twórca ponad 20 autorskich premier spektakli dramatycznych, muzycznych, przedstawień ulicznych i widowisk. ok. 150 osób. Premiera odbędzie się 17 lutego w katowickim Spodku.

Obok Zespołu Teatru A wystąpią zaproszeni do współpracy wokaliści, aktorzy oraz młodzież. Główną rolę zagra Piotr Solorz - student Akademii Muzycznej w Katowicach, stypendysta Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Na scenie wystąpią również aktorzy Teatru A oraz wokaliści i tancerze.

Organizatorzy planują dalsze wystawienia musicalu, m.in. w Warszawie. "Młodzież z danego miejsca będzie mogła dołączyć się do pewnych elementów choreografii, dlatego próby są rejestrowane, by tancerze mogli je odtworzyć i sami się przygotować, a dopiero w ostatnim etapie wziąć udział w próbie z reżyserem" - wyjaśnił Czakański.

Spektakl przygotowano z okazji 10-lecia powstania Wspólnoty Młodzieżowej "Niniwa" prowadzonej przez zakon oblatów. Po wystawieniu widowiska na płycie Spodka zostanie wystawiony Krzyż Światowych Dni Młodzieży, które w przyszłym roku odbędą się w Polsce.

W październiku - jak poinformował producent - planowana jest premiera widowiska "Peregrinus". Tym raz będzie to opowieść o Śląsku. Spektakl przygotowano z okazji 150. rocznicy nadania praw miejskich Katowicom oraz z okazji 90. rocznicy ustanowienia diecezji katowickiej.

W 2013 roku, w 35. rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża, ci sami twórcy wystawili m.in. spektakl "Franciszek - wezwanie z Asyżu", który obejrzało 7 tys. osób.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg