Żądanie zakazu wyświetlania filmu o Arce Noego w Egipcie

Akademia Studiów Islamskich Al Azhar i Rada Wielkich Ulemów zażądały w ubiegłym tygodniu od władz egipskich wydania zakazu wyświetlania amerykańskiego filmu "Noah", którego głównym bohaterem jest prorok Noe, i którego treść uznały za "sprzeczną z prawem islamskim".

Obie prestiżowe instytucje islamskie zaprotestowały przeciwko rozpowszechnianiu "jakichkolwiek utworów artystycznych, w których występują prorocy lub ich towarzysze".

Uznały, że pokazywanie ich na filmie "jest nie do pogodzenia z pozycją proroków, szkodzi wierze i zasadom szariatu", czyli prawa religijnego oraz "godzi w uczucia wiernych".

Głównym powodem protestu ze strony Al Azharu jest przedstawienie w amerykańskim dramacie fantasy, którego oryginalny tytuł brzmi "Noe: wybrany przez Boga", postaci proroka. Gra go laureat Oscara, Russell Crowe.

W USA premiera filmu, wyreżyserowanego przez Darrena Aronofsky'ego odbędzie się 28 marca.

Postać Noego jest obecna zarówno w Biblii, jak w Torze i Koranie.

«« | « | 1 | » | »»
  • JR
    10.03.2014 13:04
    i jaki z tego morał? Tylko tfurczość muslimów nie obraża muslimów. A może jakiś ekumenista wyrazi żal i przeprosi braci muslimów za ten film? W imieniu wszystkich katolików...
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.