Uczniowie z Biblią w sercach

W parafii Wszystkich Świętych w Górkach Wielkich odbył się diecezjalny finał Konkursu Wiedzy Biblijnej. Laureatom i finalistom dobrej znajomości Ewangelii św. Marka gratulował bp Piotr Greger.

W 20. Konkursie Wiedzy Biblijnej do finału dotarło 37 uczniów i uczennic szkół podstawowych naszej diecezji. To ci, którzy zwycięsko przeszli najpierw przez etap szkolny konkursu, a potem przez rejonowy. Finaliści w Górkach Wielkich rozwiązywali ostatni test, który zadecydował o tym, kto stanie na podium. Tegoroczne pytania opracowywali katecheci z archidiecezji częstochowskiej.

- Poziom odpowiedzi był bardzo dobry i różnice między najlepszymi były niewielkie. Wszyscy wykazali się świetną znajomością Ewangelii według św. Marka, której w tym roku dotyczyły konkursowe pytania - mówi Anna Ficoń, doradca metodyczny katechizacji, koordynator konkursu.

- To już jubileuszowa - dwudziesta - edycja tego konkursu - mówi ks. dr Marek Studenski, dyrektor wydziału katechetycznego kurii w Bielsku-Białej. - Cieszy nas, że w tym roku znowu wielu uczniów wraz z katechetami podjęło lekturę Pisma Świętego, a wśród finalistów nie brakowało prawdziwych ekspertów z tej dziedziny.

- To, że dzieci czytają i chcą czytać Pismo Święte, daje nam wielką radość - potwierdza Anna Ficoń, od 20 lat czuwająca nad organizacją tego konkursu. -  Cieszymy się tym bardziej, że zdajemy sobie sprawę, jak często dzieci w to czytanie angażują całe swoje rodziny: rodziców, rodzeństwo, babcie. Nieraz to właśnie te dzieci wprowadzają w domach zwyczaj, że w niedzielne popołudnie razem czyta się Biblię. To bardzo ważne. Sama od lat jako katechetka staram się zachęcać, żeby dzieci przystępujące do Pierwszej Komunii Świętej otrzymywały w tym dniu od rodziców Pismo Święte. To dar na całe życie, który ma iść z dzieckiem, kiedy dorośnie i będzie już opuszczać rodzinny dom.

Siostry laureatki

Ostateczny wynik zaskoczył nieco oceniających: najlepiej w finale spisała się jedna z najmłodszych uczestniczek: Ania Bolik, trzecioklasistka z parafii Dobrego Pasterza w Ustroniu Polanie. Młodziutka znawczyni Ewangelii św. Marka wyprzedziła zajmującą drugie miejsce... swoją rodzoną siostrę Agnieszkę, uczennicę klasy szóstej. Obie chodzą do ustrońskiej SP nr 3, a do konkursu przygotowały się pod opieką katechetki Ilony Puchały.

Zdobywczynie dwóch pierwszych miejsc: siostry Ania i Agnieszka Bolik z Ustronia-Polany. Z lewej: katechetka Ilona Puchała   Alina Świeży-Sobel /Foto Gość Zdobywczynie dwóch pierwszych miejsc: siostry Ania i Agnieszka Bolik z Ustronia-Polany. Z lewej: katechetka Ilona Puchała
- Już od czwartej klasy startuję w tym konkursie i to czytanie Pisma Świętego już weszło mi w nawyk. I bardzo mi się podoba - mówi Agnieszka Bolik. - W tym roku przygotowywałyśmy się razem z siostrą: czytałyśmy, robiłyśmy notatki.

- Świetnie się z nimi pracowało. Obie dziewczynki są bardzo systematyczne i wcale nie trzeba było ich do czytania namawiać. Ja przygotowywałam zestawy pytań, które pomagały zapamiętać treść Ewangelii, a dzisiaj bardzo się cieszę i ich sukcesem, i tym, że dzięki czytaniu Biblii mogą być bliżej Pana Boga - dodaje Ilona Puchała, szczerze wzruszona sukcesem podopiecznych.

Na trzecim miejscu znalazła się Małgorzata Popow z SP nr 3 w Bielsku-Białej, a czwarty był Wojciech Gawlas, uczeń z Górek Wielkich. Laureaci otrzymali gratulacje, dyplomy i nagrody z rąk bp. Piotra Gregera.

«« | « | 1 | 2 | » | »»

Reklama

Reklama