Co roku kilkaset osób w naszej diecezji staje do Konkursu Wiedzy Biblijnej. To nie tylko wykazanie się znajomością konkretnych ksiąg, ale i osobiste spotkanie ze słowem Bożym.
Najlepsi mają szansę na zdobycie indeksów uprawniających do podjęcia studiów w wielu renomowanych uczelniach wyższych bez egzaminów wstępnych na kilkunastu kierunkach. Nie to jednak przyciąga młodych do Konkursu Wiedzy Biblijnej.
– Okazuje się, że młodzi zwyczajnie interesują się tym, co zawiera Biblia, chcą znać jej treść, kontekst historyczny, w jakim powstały różne księgi, wydarzenia opisane na kartach Pisma Świętego. Kiedy zabierają się do poznawania tej niezwykłej lektury, zaczynają o niej rozmawiać. To często zachęca innych, by sięgnęli po teksty biblijne. Tak tworzy się wspólnota młodych ludzi, pasjonatów Pisma Świętego, a przy okazji przyjaciół, którym wartości płynące z Ewangelii są po prostu bliskie – mówi Robert Maj z lubelskiego oddziału Civitas Christiana, organizatora konkursu.
Za nami pierwszy z etapów na poziomie szkolnym. W diecezji lubelskiej w 93 szkołach ponadgimnazjalnych odbyła się XXII Edycja Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. Tym razem młodzież rozwiązywała test złożony z 45 pytań dotyczących Księgi Psalmów, Listów św. Pawła do Galatów i Filipian.
W Pallotyńskim Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Batorego przedstawiciele Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” Robert Maj, koordynator diecezjalny OKWB, oraz Marcin Chlebica mieli okazję spotkać się z młodzieżą zmagającą się z pytaniami przygotowanymi przez komisję konkursową, której przewodniczy ks. prof. Mirosław Wróbel z KUL-u. Młodzież Pallotyńskiego Liceum przygotowywał tamtejszy katecheta ks. Tomasz Makarewicz SAC.
Z każdej ze szkół zostanie wyłonionych trzech finalistów, którzy następnie już 18 kwietnia 2018 roku wezmą udział w etapie diecezjalnym, który odbędzie się na KUL-u. Następnie 3 laureatów etapu diecezjalnego wystartuje w finale konkursu w Niepokalanowie 5-6 czerwca br.
Nagrodami w turnieju są książki, sprzęt multimedialny, zagraniczne wycieczki oraz indeksy szkół wyższych.
aktualna ocena | 5,0 |
głosujących | 2 |
Ocena |
bardzo słabe
|
słabe
|
średnie
|
dobre
|
super
To radość dla Kościoła w Jordanii i dla całego Kościoła powszechnego.
Garść uwag do czytań na uroczystość Objawienia Pańskiego z cyklu „Biblijne konteksty”.