Sekrety Szawła

Na rynku pojawiła się niedawno kolejna publikacja z cyklu „Fakty – Cuda – Tajemnice”. Tym razem jej wydawca postanowił przybliżyć nam postać św. Pawła z Tarsu.

Starannie wydana książeczka, nosząca tytuł „Sekrety Szawła. Św. Paweł z Tarsu”, zbiera podstawowe informacje m.in. na temat Apostoła Narodów, jego listów, czy najważniejszych filmów w dziejach światowej kinematografii, które mu poświęcono. Tradycyjnym dodatkiem jest płyta DVD z blisko godzinnym, fabularyzowanym dokumentem w reżyserii Andresa Garrigó.

Ten hiszpański twórca jest prawdziwym specem, gdy idzie o religijne filmy dokumentalne. W jego filmografii znajdziemy np. takie tytuły, jak „Ciemna strona ‘Kodu Leonarda da Vinci’”, „Święty Graal. Historia i legenda”, czy „Św. Józef Kalasancjusz”.

W „Sekretach Szawła” filmowiec stara się zrozumieć fenomen, charyzmę św. Pawła – teologa i filozofa, którego myśli zaczęły zmieniać antyczny świat. Przynosiły ludziom wiarę, nadzieję, miłość, a jednocześnie uświadamiały, iż kształtująca się dopiero religia chrześcijańska, jest czymś jak najbardziej racjonalnym. Że wszystkie jej rytuały mają sens – w przeciwieństwie do pustych już wtedy, pogańskich kultów.

Sporo miejsca w filmie poświęcono też nawróceniu Szawła pod Damaszkiem. Jak mówi jeden z przepytywanych przez Garrigó naukowców: „Światłość była pierwszym dziełem Boga i On sam nazywa Siebie ‘Światłem Świata’. I to właśnie ta jasność oślepiła Pawła. Oślepiła go na szpetotę i brud, które widzą oczy. Miał przestać je dostrzegać. Nie mogąc ich widzieć, nie mógł ich mnożyć. Bóg sygnalizował, że gdy przywróci mu wzrok, będzie widział świat w Jego świetle, którym Paweł sam miał promieniować”.

Ciekawie jest tutaj także pod względem wizualnym. Na ekranie oglądamy dziesiątki dzieł malarskich, sceny plenerowe oraz aktorskie wstawki, kręcone w miejscach, w których patron żył i głosił swe nauki. 

Efez, Jerozolima, Cezarea, Ateny, Cypr, Rzym… - to tylko niektóre z miejsc, które jest nam dane odwiedzić podczas tej audiowizualnej wyprawy w starożytność. Słyszymy w nich o zachwycie słuchających, poruszeniu pierwszych chrześcijan, odkryciu przez nich czegoś nowego, fascynującego, pozwalającego radośniej iść przez życie. Czy i nam będzie to dane? 

Św. Paweł nauczał, że nie tylko słuchanie jest ważne, ale i badanie pism. Po seansie warto więc sięgnąć po Dzieje Apostolskie, czy pawłowe listy i bardzo solidnie się w nie wczytać. 

***

Miałem dla Państwa 1 egz. „Sekretów Szawła” (książka + DVD). Zadanie konkursowe było następujące: należało przesłać mi cytat z dowolnego listu św. Pawła, który jest dla Państwa szczególnie ważny, pomocny w życiu. Nagrodę otrzymuje:

Bogdan Mirowski z Płocka

Gratuluję, egzemplarz prześlemy do Pana pocztą.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg