Góra Nebo i uchodźcy

Uroczystość poświęcenia sanktuarium upamiętniającego Mojżesza.

Jako specjalny wysłannik Ojca Świętego na uroczystości poświęcenia sanktuarium upamiętniającego Mojżesza na Górze Nebo udał się do Jordanii prefekt Kongregacji dla Kościołów Wschodnich. W skład misji papieskiej towarzyszącej kard. Leonardowi Sandriemu weszli dwaj arabscy franciszkanie. Są to: o. Feras Hejazin, przełożony klasztoru na wspomnianej górze, i o. Rami Asakrieh, jego poprzednik na tym stanowisku, a obecnie proboszcz w Betlejem i asystent Franciszkańskiego Zakonu Świeckich w Ziemi Świętej.

W liście do swojego specjalnego wysłannika Papież przypomniał, że „z Góry Nebo Pan pokazał Mojżeszowi «całą ziemię Gilead aż po Dan, całą krainę Judy aż po Morze Zachodnie, Negeb i okręg doliny koło Jerycha» (Pwt 34, 1-3). Nacieszywszy się krótko widokiem tej ziemi płynącej mlekiem i miodem sławny prorok umarł «w krainie Moabu, według postanowienia Pana»” i tam został pochowany. Franciszek zwrócił uwagę, że Mojżesz był poprzednikiem przyjścia Chrystusa i stąd znaczenie sanktuarium wzniesionego w miejscu jego spoczynku.

Dodajmy, że miejsce śmierci i pochówku Mojżesza, gdzie istniało już sanktuarium bizantyjskie, odkryte w zeszłym stuleciu przez franciszkańskich archeologów, odwiedzili podczas swych wizyt w Ziemi Świętej Jan Paweł II i Benedykt XVI. Widać stamtąd sporą część Ziemi Obiecanej.

W ramach swej wizyty w Jordanii kard. Sandri odwiedził wczoraj Ogród Miłosierdzia przy Our Lady of Peace Center w Ammanie, na który z woli Ojca Świętego przeznaczono środki zebrane w pawilonie Stolicy Apostolskiej na wystawie Expo 2015 w Mediolanie. Był też w młodzieżowym centrum kulturalnym im. Papieża Franciszka w Jabal al Webdeh, ufundowanym przez franciszkanów konwentualnych z Asyżu. Następnie przewodniczył uroczystościom ponownego otwarcia sanktuarium Mojżesza na Górze Nebo.

Dziś papieski wysłannik odwiedził wspomagane przez Caritas rodziny jordańskie i uchodźców syryjskich. Udał się też do Madaby, położonej niedaleko Góry Nebo. Znajduje się tam inny Ogród Miłosierdzia, w którym jest m.in. szkoła mozaiki dająca pracę grupie imigrantów. Wizyta w Jordanii była też dla prefekta Kongregacji dla Kościołów Wschodnich okazją do spotkania z patriarchą chaldejskim Louisem Raphaelem Sako, przebywającym w tym bliskowschodnim kraju, by odwiedzić szkoły dla irackich uchodźców.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama