Gdańsk: Święte Słowa

"Święte Słowa" - unikatową wystawę świętych ksiąg żydów, chrześcijan i muzułmanów otwarto w Bibliotece Gdańskiej PAN.

Ekspozycję, która wywołała wielkie zainteresowanie, zorganizowano w ramach Gdańskiego Areopagu, debatującego w tym roku na temat "Odpowiedzialności za słowo".

To niecodzienna prezentacja, bowiem wystawiono księgi, które na co dzień z rzadka opuszczają magazyny Biblioteki - powiedziała jej dyrektor, Maria Pelczar. - Dzieje się tak zarówno ze względu na ich ogromną wartość historyczną, jak i, a może przede wszystkim, z uwagi na ich szczególny, naznaczony świątobliwością charakter - mówi Maria Pelczar. - Słowa w nich zawarte, mimo iż liczą setki, tysiące lat, są ciągle aktualne, żywe, otaczane najwyższą czcią i szacunkiem.

Ekspozycję otwierają zbiory judaików. Prezentowany jest chociażby XIX-wieczny, spisany na grubo wyprawianym pergaminie, zwój Tory o nieznanym pochodzeniu.

Następnie eksponowane są księgi chrześcijan - zarówno katolików, jak i protestantów czy wyznawców prawosławia. Podziwiać można chociażby Biblię św. Brygidy, spisaną jedną ręką na tysiącu kart pismem tak drobnym, że do czytania potrzebna jest lupa.

Ciekawym eksponatem jest również Biblia gdańska, zwana tak od miejsca wydania. To pierwsze wydanie z roku 1632, poczynione staraniem zborów ewangelickich. Protestanci, po części i katolicy, korzystali z Biblii gdańskiej przez trzysta czterdzieści lat, do roku 1975, kiedy ukazała się tzw. Biblia warszawska. Prezentowane są również chrześcijańskie psałterze, modlitewniki, mszały.

Niemałą część ekspozycji zajmuje księgozbiór pochodzenia muzułmańskiego, w tym m.in. księga Koranu, pochodząca z przełomu XVII i XVIII wieku, spisana bardzo starannie przez muzułmanina pochodzenia tureckiego, a okazale zdobiona złotem i czerwienią.

- Ufam, że wystawa pozwoli zrozumieć, jak ważna dla chrześcijan i żydów jest Księga - mówił podczas uroczystego otwarcia wystawy Michał Samet, przewodniczący gminy żydowskiej. - Kiedy pochylamy się nad tymi świętymi słowami stajemy się sobie bliżsi.

«« | « | 1 | 2 | » | »»

Reklama

Reklama