Gdańsk: Święte Słowa

"Święte Słowa" - unikatową wystawę świętych ksiąg żydów, chrześcijan i muzułmanów otwarto w Bibliotece Gdańskiej PAN.


Wzruszenia nie kryła Tamara Szabanowicz, przewodnicząca gminy muzułmańskiej. - Prawie ze łzami w oczach zobaczyłam to, co jest naszą historią, ale i codziennością, bo Koran wyznacza rytm naszego życia - mówiła Tamara Szabanowicz, dziękując za wystawę.

- Im częściej będziemy sięgać do Świętej Księgi, tym więcej będziemy mieli światła, a ono sprawi, że pewniej chodzić będziemy po drogach życia i spotykać innych ludzi - podsumował uroczystości abp Tadeusz Gocłowski, metropolita gdański.

Na wystawie eksponowana jest również Biblia w tłumaczeniu ks. Jakuba Wujka, na renowację której odbywa się kwesta w trakcie całego Areopagu. To pierwsze drukowane wydanie Biblii w tłumaczeniu na język polski ukazało się 25 sierpnia 1599 roku, a dziś wymaga natychmiastowej interwencji konserwatorskiej, gdyż bakterie i grzyby trawią grzbiet krusząc kartę po karcie. Zamiast służyć ludziom, spoczywa głęboko w magazynach, a mimo to z roku na rok jej stan jest coraz gorszy.

Naprawa gdańskiej Biblii Wujka - jeśli zajmowałby się nią jeden konserwator - potrwa ponad rok, gdyż całą księgę bowiem trzeba rozszyć, karta po karcie. Najpierw zabrudzenia usuwa się pędzelkami i gumkami. Potem każda karta trafia do kąpieli w specjalnych środkach myjących. - W ten sposób usuwamy poprzednie naprawy introligatorskie, karty wyglądają wówczas jak sito - opowiada konserwator Marta Żychska. - Kolejnym etapem pracy jest więc uzupełnienie wszystkich braków, wzmocnienie kart. Potrzebnych jest 27 tysięcy złotych.

Wystawa w Bibliotece Gdańskiej PAN czynna będzie jeszcze przez tydzień.

Organizatorami Gdańskiego Areopagu są Duszpasterstwo Środowisk Twórczych i Duszpasterstwo Dziennikarzy.
«« | « | 1 | 2 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg