Czy uda się rozwikłać tajemnicę najstarszego egzemplarza Biblii?

Mnisi z najstarszego na świecie klasztoru chrześcijańskiego Świętej Katarzyny znajdującego się na pustyniach Synaju, planują użyć najnowszych technologicznie kamer do badań nad starożytnymi tekstami chrześcijańskimi. Zakonnicy wierzą, że tą metodą będą wstanie rozwikłać tajemnicę między innymi najstarszego egzemplarza Biblii – Kodeksu Synajskiego (Codex Sinaiticus).

Technika, która będzie wykorzystywana do badań polega na fotografowaniu pod różnymi kątami i z różnym natężeniem światła wszystkich stronic tekstu. Możliwe, że dzięki temu uczeni odczytają między innymi tekst z roku około 500, który jest tłumaczeniem Ewangelii z II w, znajdujący się pod słowami Kodeksu Synajskiego z VIII wieku. Również zagadką dotychczas nierozwiązaną są niewyraźne napisy w języku znanym tylko z kilku kamiennych inskrypcji, które znajdują się na manuskrypcie gregoriańskim z VIII / IX w.

Badacze planują skatalogować do połowy przyszłego roku 100 tekstów. Aktualnie zajmują się przygotowywaniem stanu fizycznego, by dzieła nadawały się do fotografowania. Jest to bardzo żmudna praca. Zbierane są nawet pyłki i ziarna z kart, gdyż może to pomóc znaleźć odpowiedź, na pytanie w jaki sposób manuskrypty te znalazły się w synajskim zakonie. „Badania są bardzo pracochłonne i żmudne, lecz zajmujemy się na razie tylko setką tekstów z ponad 3 tysięcy zebranych” – mówią zakonnicy.

Janusz Topolnicki

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama