Gniezno: Ekumeniczne Święto Biblii

Ekumeniczne Święto Biblii, czyli nabożeństwo biblijne odprawione przez duchownych różnych wyznań, rozpoczęło w sobotę rano drugi dzień VI Zjazdu Gnieźnieńskiego.

W nabożeństwie wziął udział przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan, niemiecki kardynał Walter Kasper.

- Święto Ekumeniczne Biblii jest po to, ażeby dziękować Bogu za Jego Słowo, za dostęp do Pisma Świętego i dać świadectwo, że Księgę uczcimy, a Słowo Boże jest normą naszego życia - powiedziała do uczestników modlitewnego spotkania dyrektor Towarzystwa Biblijnego w Polsce, Małgorzata Platajs.

Mówczyni zaapelowała też do zebranych, by chcieli "żyć słowem Bożym w niełatwej często codzienności, po to, aby zgodnie z obietnicą otrzymać koronę życia, ale też po to, aby miłością zmieniać świat".

Na początku nabożeństwa świeccy w asyście trzech kapelanów Zjazdu: rzymskokatolickiego, prawosławnego i ewangelickiego, wnieśli do Sali modlitwy uroczyście księgę Pisma Świętego. Rozłożoną Biblię umieszczono na pulpicie i ustawiono przy niej zapaloną świecę. Pokazano też scenkę pantomimiczną, przedstawiającą Biblię jako księgę życia.

Następnie stojący w czterech rogach sali lektorzy odczytali w 14 językach, m.in. w hebrajskim, greckim, łacińskim, starocerkiewnosłowiańskim, a także angielskim, rosyjskim i litewskim, po jednym ze zdań prologu Ewangelii św. Jana. Całość tekstu odczytano na koniec w języku polskim.

Nabożeństwo zakończyły świadectwa przedstawicieli różnych Kościołów, którzy mówili o znaczeniu Pisma Świętego w ich życiu i odśpiewanie Kanonu z Taize.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg