Trwa biblijny maraton

Mszą św., której przewodniczył bp Roman Marcinkowski, rozpoczął się 16 maja w płockiej katedrze Płocki Maraton Biblijny. Wszystkie księgi Starego i Nowego Testamentu 900 osób przeczyta przez ok. 120 godzin. Maraton potrwa do 21 maja.

Organizatorem pierwszej edycji Maratonu Biblijnego jest Akcja Katolicka Diecezji Płockiej. Zachętą do zwołania tego typu imprezy w Płocku był sukces ubiegłorocznego maratonu biblijnego w Ciechanowie.

Wszystkie księgi Starego i Nowego Testamentu, według Biblii Tysiąclecia, czytane będą nieprzerwanie przez ok. 120 godzin. Cały tekst podzielony jest na fragmenty zajmujące w czytaniu ok. 5 – 9 minut. W sumie teksty biblijne czytać będzie ok. 900 osób.

Organizując publiczne czytanie całego tekstu Pisma Świętego, Akcja Katolicka pragnie się wpisać w kalendarz kilku obchodów, m.in. Roku Biblii, Roku św. Pawła, Roku Błogosławionego abp. Antoniego Juliana Nowowiejskiego, ogłoszonego przez ordynariusza płockiego z okazji 150. rocznicy urodzin oraz 100. rocznicy konsekracji płockiego biskupa-męczennika - patrona Akcji Katolickiej. Impreza ma odwoływać się także do rocznic związanych z życiem Jana Pawła II: 30. rocznicy wyboru na Stolicę Apostolską oraz 50. rocznicę sakry biskupiej.

Maraton Biblijny jest jedną z pierwszych tego typu inicjatyw w Polsce. Do tej pory organizacji podobnych akcji podejmowały się środowiska katolickie z dużych ośrodków miejskich, m.in. Poznania i Wrocławia. W roku ubiegłym dołączył do nich Ciechanów. Maratony zaczynają organizować także lokalne parafie i wspólnoty wiernych, w tym parafianie z Radzymina koło Płońska.

Płocki Maraton Biblijny potrwa do 21 maja.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg