Rozpoczął się Tydzień Biblijny

„Tym, którzy zgłębiają tajemnicę Bożego Słowa z serca błogosławię” - powiedział Benedykt XVI zwracając się dzisiaj do Polaków. Od 26 kwietnia do 2 maja Kościół w Polsce po raz pierwszy obchodzi Tydzień Biblijny.

„Pod patronatem Dzieła Biblijnego imienia Jana Pawła II Kościół w Polsce obchodzi po raz pierwszy Niedzielę i Tydzień Biblijny” - mówił Benedykt XVI po Mszy św., podczas której ogłosił pięciu nowych świętych. - „Tym, którzy zgłębiają tajemnicę Bożego Słowa z serca błogosławię. Za wstawiennictwem nowych świętych upraszam dla wszystkich dar Bożej Mądrości. Życzę dobrej niedzieli i obfitych owoców tego tygodnia”.

Obchody Niedzieli Biblijnej będą przebiegały przede wszystkim w poszczególnych parafiach - powiedział abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański.

Hasłem Tygodnia Biblijnego, który przypada w Roku św. Pawła są jego słowa: „Dla mnie żyć – to Chrystus” (Flp 1,21). Specjalny zespół biblistów i liturgistów przygotował na te dni materiały nawiązujące do Roku św. Pawła i programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce. Zawierają one: scenariusze nabożeństw i spotkań ze słowem Bożym, homilie na niedzielę biblijną, konspekty katechez nt. Biblii oraz prezentacje multimedialne.

Ciekawostką jest „Uniwersytet Biblijny” dla dzieci, quiz biblijny o św. Pawle dla licealistów oraz propozycja celebracji „Drogi z Apostołem” – nabożeństwa na wzór Drogi Krzyżowej. Składa się ona z 14 stacji nawiązujących do życia i misji apostolskiej św. Pawła. Wszystkie te propozycje złożyły się na pierwszy numer biuletynu pt. „Przegląd Biblijny”, do którego dodano płytę DVD oraz plakat o I Ogólnopolskim Tygodniu Biblijnym.

W diecezjach, które podejmą tę inicjatywę, odbędą się m.in. nabożeństwa Słowa Bożego, pogadanki biblijne, wtajemniczenie w modlitewną lekturę Pisma św. czyli Lectio Divina, sympozja, referaty, filmy, wystawy i konkursy.

W archidiecezji poznańskiej w niektórych rejonach obchody będą miały wymiar dekanalny. Każda parafia otrzymała przygotowane przez Dzieło Biblijne materiały pomocnicze do przeprowadzenia Tygodnia Biblijnego. Główne uroczystości Niedzieli Biblijnej odbędą się w Katedrze Poznańskiej, gdzie bp Zdzisław Fortuniak będzie przewodniczyć uroczystej Mszy św. o godz. 10.00, transmitowanej przez Radio Emaus. Bezpośrednio po Mszy św. nastąpi otwarcie wystawy najstarszych egzemplarzy Biblii w Archiwum Archidiecezjalnym w Poznaniu.

«« | « | 1 | 2 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg