Rozpoczął się Tydzień Biblijny

„Tym, którzy zgłębiają tajemnicę Bożego Słowa z serca błogosławię” - powiedział Benedykt XVI zwracając się dzisiaj do Polaków. Od 26 kwietnia do 2 maja Kościół w Polsce po raz pierwszy obchodzi Tydzień Biblijny.

- Tydzień Biblijny ma ułatwić wspólnotowe i osobiste spotkanie ze Zmartwychwstałym, który w swoim Słowie przychodzi do nas - podkreśla abp Gądecki.- Tak jak uczniom idącym z Jerozolimy do Emaus, tak i na naszej drodze życia towarzyszy nam Zmartwychwstały Pan. On wzbudza w nas nową nadzieję, dzięki której lepiej rozumiemy sens naszego bytowania. Pozwala nam, by w świetle Jego słów oceniać własne życie i wydarzenia współczesnego świata.

W archidiecezji poznańskiej działa prężnie Dzieło Biblijne. Prowadzi ono systematyczną pracę formacyjną. Działa Szkoła Słowa Bożego dla początkujących. We współpracy z Wydziałem Teologicznym UAM prowadzone są zajęcia na Kursie Formacji Biblijnej na poziomie podstawowym i pogłębionym. Organizowane są rekolekcje połączone z warsztatami biblijnymi dla katechetów, duchownych i wszystkich zainteresowanych. Poza tym Dzieło Biblijne jest współorganizatorem lub patronem wielu przedsięwzięć związanych z apostolstwem biblijnym, takich jak: Verba Sacra, Ekumeniczne Święto Biblii, Wielkopolski Konkurs Plastyczny „Znaki Wiary”, Konkurs Wiedzy Religijnej, Maraton Biblijny. Redagowany przez ogólnopolski zespół Dzieła Biblijnego kwartalnik „Krąg Biblijny” dociera do każdej parafii, dzięki czemu, wzrasta ilość parafialnych Kręgów Biblijnych.

Dzieło Biblijne im. Jana Pawła II jako stowarzyszenie kościelne zostało erygowane przez Konferencję Episkopatu Polski we wrześniu 2005 r. a jego statut został zatwierdzony na czas nieokreślony w listopadzie 2008 r. Obecnie działa we wszystkich polskich diecezjach. Jego przewodniczącym jest ks. prof. Henryk Witczyk, członek Papieskiej Komisji Biblijnej oraz dyrektor Instytutu Nauk Biblijnych w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

Celem Dzieła Biblijnego jest pogłębianie rozumienia Objawienia Pańskiego w świetle Pisma Świętego zgodnie z nauką Kościoła oraz kształtowanie duchowości i kultury biblijnej w duszpasterstwie, szczególnie kaznodziejstwie i katechezie, a także w indywidualnej formacji wiernych. W parafiach i dekanatach lub na szczeblu diecezjalnym organizowane są regularne warsztaty biblijne, Szkoły Słowa Bożego, kręgi biblijne czy spotkania ze Słowem Bożym metodą lectio divina.

Inspiracją do powstania Dzieła był list apostolski „Tertio millennio adveniente” Jana Pawła II, a zwłaszcza dokument Papieskiej Komisji Biblijnej pt. „O interpretacji Biblii w Kościele”, który oprócz wskazania nowych metod interpretacji Biblii, mówi także o konieczności szukania sensu duchowego, odnoszącego się do życia chrześcijanina i do życia Kościoła, a co za tym idzie - duchowości biblijnej.

Szczegółowe informacje na temat Dzieła Biblijnego można znaleźć na stronie: www.biblista.pl.

«« | « | 1 | 2 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama