XXXIII NIEDZIELA ZWYKŁA - ROK A

Komentarze biblijne do czytań liturgicznych.

Tekst i komentarz z Komentarza Żydowskiego do Nowego Testamentu. David H. Stern. Oficyna Wydawnicza Vocatio. Warszawa 2004 

II CZYTANIE

Nie trzeba wam jednak, bracia, nic pisać o czasach i datach, kiedy się to wydarzy, bo sami dobrze wiecie, że Dzień Pana nadejdzie jak złodziej w nocy. Kiedy ludzie będą mówić: "Jest tak spokojnie i bezpiecznie", wtedy spadnie nagle na nich zagłada, jak bóle porodowe przychodzą na ciężarną kobietę, i w żaden sposób nie umkną.
Leczy wy, bracia, nie jesteście w ciemności, aby was ten Dzień miał zaskoczyć jak złodziej, bo wszyscy jesteście ludźmi, którzy należą do światłości, należą do dnia. Nie należmy do nocy ani do ciemności, nie śpijmy więc jak pozostali, przeciwnie, pozostańmy czujni i trzeźwi.

(1 Tes 5,1-6)

1-3. Jedynie Ojciec zna czasy i daty, kiedy się to wydarzy (Mt 24,36), a my nie musimy (nie trzeba) ich znać (Dz 1,7). Musimy tylko być na nie przygotowani (Mt 24,44; 25,13), ponieważ - jak to ujął sam Jeszua (Mt 24,43) - Dzień Pana nadejdzie jak złodziej w nocy (tego porównania użyto też w 2 Ke 3,10). Wyrażenie "Dzień Pana" pochodzi z Tanach (Amos 5,18-20; Izajasz 2,9; Sofoniasz 1,7nn.14nn; 2,2-3; 3,8). Zob. te same i podobne wyrażenia w J 6,39-40; 1 Kor 1,8; Flp 1,6; 2 Tes 1,10; 2 Ke 3,12; Jd 6; Ap 1,10zK.

3. Obraz zagłady nadchodzącej znienacka w czasie pozornego spokoju nawiązuje do Tanach (Izajasz 57,19-21; Jeremiasz 6,14; 8,11; Ezechiel 13,10).

4-5. Gra słów: Dzień sądu nie zaskoczy wierzących, ponieważ nie są oni w ciemności co do niego; również jasność dnia nie zaskoczy ludzi, którzy należą do światłości (dosłownie "synów światłości", zob. Ef 5,8zK).


EWANGELIA

"Będzie jak w przypadku człowieka, który zamierzając na jakiś czas opuścić dom, powierzył swój majątek sługom. Jednemu dał pięć talentów [równowartość stuletnich zarobków], innemu dwa talenty, a jeszcze innemu jeden talent - każdemu według jego zdolności. I wyjechał. Ten, który otrzymał pięć talentów od razu poszedł, zainwestował je i zarobił następne pięć. Podobnie ten, któremu dano dwa, zarobił następne dwa. Ale ten, któremu dano jeden talent poszedł, wykopał dół w ziemi i ukrył pieniądze swego pana.
Po długim czasie wrócił pan owych sług, aby się z nimi rozliczyć. Ten, który otrzymał pięć talentów wystąpił przynosząc następne pięć i rzekł: »Panie, dałeś mi pięć talentów, a oto zarobiłem kolejne pięć«. Jego pan powiedział do niego:»Wyśmienicie! Jesteś sługą dobrym i godnym zaufania. Byłeś wierny przy niewielkiej sumie, więc powierzę ci ogromną sumę. Chodź, miej udział w szczęściu swojego pana!«. Również ten, który otrzymał dwa talenty wystąpił i powiedział: »Panie, dałeś mi dwa talenty, a oto zarobiłem kolejne dwa«. Jego pan powiedział mu:»Wyśmienicie! Jesteś sługą dobrym i godnym zaufania. Byłeś wierny przy małej sumie, więc powierzę ci ogromną sumę. Chodź, miej udział w szczęściu swojego pana!«.
I wystąpił ten, który otrzymał jeden talent i rzekł: »Wiedziałem, że jesteś człowiekiem twardym. Żniesz tam, gdzie nie posadziłeś, zbierasz tam, gdzie nie posiałeś. Bałem się, więc poszedłem i ukryłem twój talent w ziemi. Proszę! weź, co do ciebie należy!«. »Niegodziwy, zły sługo - powiedział jego pan. - Wiedziałeś zatem, prawda?, że żnę tam, gdzie nie posadziłem? I że zbieram tam, gdzie nie posiałem? Powinieneś więc złożyć moje pieniądze u bankierów, tak abym gdy wrócę miał przynajmniej odsetki od mojego kapitału! Zabierzcie mu ten talent i dajcie temu, który ma dziesięć. Bo każdemu, kto coś ma, będzie dane więcej, tak że będzie miał więcej niż dosyć, lecz każdemu, kto nie ma nic, będzie zabrane nawet to, co ma. Co się zaś tyczy tego bezużytecznego sługi, wyrzućcie go w ciemność, tam gdzie ludzie będą jęczeć i zgrzytać zębami«".

(Mt 25, 14-30)

15. Talenty. Zbliżone odpowiedniki w dolarach byłyby kwotami sześcio-, siedmiocyfrowymi. Zob. 18,24K.

«« | « | 1 | 2 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama