Na 4 Niedzielę Adwentu C z cyklu "Wyzwania".
więcej »Komentarze biblijne do czytań liturgicznych.
Tekst i komentarz z Komentarza Żydowskiego do Nowego Testamentu. David H. Stern. Oficyna Wydawnicza Vocatio. Warszawa 2004
I CZYTANIE
Bóg Awrahama, Jic'chaka i Ja'akowa, Bóg ojców naszych, uwielbił sługę swego Jeszue - tego właśnie Jeszue, któregoście wy wydali i wyrzekli się przed Piłatem, i to kiedy ten już postanowił Go uwolnić. Zaparliście się świętego i niewinnego, a prosiliście o wypuszczenie mordercy!Zabiliście twórcę życia!
Ale Bóg wskrzesił Go z martwych! Tego jesteśmy świadkami. Lecz, bracia, wiem, żeście nie pojmowali wagi swoich czynów, nie pojęli jej też wasi przywódcy. Ale tak oto wypełnił Bóg to, co zawczasu zapowiedział, gdy przemawiał przez wszystkich proroków, mianowicie że Mesjasz miał umrzeć.
Dlatego nawróćcie się i zwróćcie się do Boga, aby wymazane były wasze grzechy.
(Dz 3,13-15.17-19)
13. Bóg Awrahama, Jic'chaka i Ja'akowa, Bóg ojców naszych. Nie jest to w kazaniu Kefy wyrażenie przypadkowe. Jego dwie części znajdziemy w pierwszym akapicie 'Amidy, środkowym elemencie nabożeństwa modlitewnego Mincha (zob. w. 1 K), który rozpoczyna się od słów: „Pochwalony bądź, o Adonai, Boże nasz i Boże ojców naszych, Boże Awrahama, Boże Jic'chaka i Boże Ja'akowa", a który słuchacze przemowy Kefy dopiero co recytowali podczas swych modlitw mincha w minjanach na całym terenie świątynnym, tak jak to się robi i dziś pod Zachodnią Ścianą (Ścianą Płaczu) na jerozolimskim Starym Mieście.
Teza Kefy: ten sam Bóg, do którego właśnie modliliście się tymi słowami, uwielbił sługę swego Jeszue. Używając słowa „sługa", Kefa utożsamia Jeszue z Bożym cierpiącym sługą, o którym mowa w Izajaszu 42-53; podobnie czyni w 1 Ke 2,21-25, gdy cytuje Izajasza 53.
17-18. Obwiniwszy swych ziomków Żydów w w. 13-15 (zob. 2,22-23zK.36zK), Kefa znów nazywa ich braćmi (jak w 2,29; zob. też 2,37-41zK) i łagodzi wydźwięk własnych słów: „nie pojmowaliście wagi swoich czynów". W Torze przebłaganie jest skuteczne tylko w wypadku grzechów nieumyślnych; za grzechy popełnione rozmyślnie nie ma przebłagania (zob. Liczb 15,22-31; Kapłańska 4-5). Nawet kohanim i pruszim, zamieszani w uknucie spisku, który doprowadził do zgładzenia Jeszui, mogą otrzymać przebaczenie przez złożenie ufności w Jeszui - i niektórzy skorzystali z tej sposobności (6,7; 15,5). Por. też 7,60; Łk 23,34.
Kolejne złagodzenie wstrząsu: „tak oto wypełnił Bóg to, co zawczasu zapowiedział". Śmierć Mesjasza nie jest kresem wszelkich nadziei; przeciwnie - Bóg zaplanował Jego śmierć, zmartwychwstanie i powrót. Zob. 2,22-23zK.
Bóg [...] zapowiedział [...] przez wszystkich proroków, [...] że Mesjasz miał umrzeć. Nie wymieniając konkretnych fragmentów Tanach, Kefa zakłada, że słuchacze sami znają odpowiednie miejsca i tak jak on odnoszą je do śmierci Mesjasza; w przeciwnym wypadku w tym miejscu dowodzenia Kefy jego słuchacze zgubiliby wątek. Spis tych proroctw Tanach i ich wypełnienia się w Nowym Testamencie - zob. Mt 26,24K.
19. Nawróćcie się i zwróćcie się do Boga, dosłownie: „Zmieńcie swe nastawienie i odwróćcie się". Przekład KJV: Repent and be converted [zarówno to repent, jak i to convert oznacza po angielsku „nawrócić się", z tym że to convert kojarzy się raczej z instytucjonalnym przejściem na inną wiarę — przyp. tłum.] dzisiejszemu czytelnikowi może kojarzyć się ze zmianą re-
ligii, konwersją, np. z judaizmu na chrześcijaństwo, a nie o to Keńe chodzi. Wówczas bowiem chrześcijaństwo nie istniało; był judaizm z Jeszuą i judaizm bez Niego (przed taką samą decyzją — plus jeszcze możliwość odrzucenia obydwu — stoją Żydzi i dziś).
II CZYTANIE
Moje dzieci, piszę do was te rzeczy, abyście nie grzeszyli. Jeśli jednak ktoś zgrzeszy, mamy Jeszuę Mesjasza, Caddika, który wstawia się za nami u Ojca. Jest On też kapparą za nasze grzechy, i nie tylko za nasze, ale i całego świata.
Możemy mieć pewność, że Go znamy, jeśli zachowujemy Jego nakazy. Każdy, kto mówi: „Znam Go", ale nie zachowuje Jego nakazów, jest kłamcą - nie ma w nim prawdy. Jeśli jednak ktoś czyni to, co On mówi, to prawdziwie miłość do Boga osiągnęła w nim swój cel.
(1 J 2,1-5a)
1-2. Aby ustrzec czytelników przed błędnym wnioskowaniem na podstawie 1,9, że grzech jest dopuszczalny lub że można umyślnie pozwalać sobie na grzeszenie i oczekiwać potem przebaczenia, Jochanan mówi konkretnie: Piszę do was te rzeczy, abyście nie grzeszyli. Por. Rz 3,8; 6,1nn oraz Miszna cyt. w 1,5-10K. Niektórzy biblijnie wierzący są tak wyczuleni na zło grzechu, że kiedy stają przed jego nie-uniknionością, nie są w stanie ani sobie z nim poradzić, ani się do niego ustosunkować. Nowy Testament podchodzi jednak do tego inaczej. Jochanan chce dla swoich czytelników jak najlepiej (abyście nie grzeszyli), mimo to przygotowuje im plan awaryjny (jeśli jednak ktoś zgrzeszy).
Caddik, dosłownie „Sprawiedliwy". Zob. Mt 10,41K o pojęciu caddik w judaizmie.
Który wstawia się za nami u Ojca, jak to stwierdza Żm 7,25.
Jest On też kapparą - „przebłaganie, odpokutowanie, ofiara błagalna"; greckie słowo hilasmos, pokrewne słowu hilasterion użytemu w Rz 3,25zK; zob. też 1,5-10K. W Jom Kipur (Dniu Przebłagania, Pojednania) to dzięki Jeszui, który jest kapparą, zostają odpuszczone grzechy. W Jom Kipur Żydzi, którzy nie przyjęli Jeszui do swojego życia, mogą ze zrozumiałych przyczyn odczuwać niepewność co do tego, czy Bóg naprawdę przebaczył im grzechy.
3-5a. Może nie być w nas prawdy w dwóch przypadkach: (1) twierdzimy, że nie mamy grzechu (1,8); oraz (2) mówimy: „Znam Go", ale nie zachowywać Jego nakazów (jak naucza Jk 2,14-26). W Tanach słowo „znać" może oznaczać „doświadczać w intymny sposób"; tutaj „znać Jeszuę" oznacza doświadczać Go niezmiernie blisko na sposób duchowy, do tego stopnia, że przestrzega się Jego nakazów z głębi serca. Wszystko inne nie jest prawdziwym poznaniem; intelektualna akceptacja mesjaństwa Jeszui a poznanie Go to dwie różne rzeczy. W innym miejscu Jochanan notuje takie słowa Jeszui: „Jeśli mnie kochacie, będziecie zachowywać moje nakazy", i: „Jeśli będziecie przestrzegać moich nakazów, pozostaniecie w mojej miłości" (J 14,15 i 15,10; por. J 14,21 i 15,14).
EWANGELIA
Wtedy ci dwaj opowiedzieli, co się zdarzyło po drodze i jak dał im się poznać podczas łamania macy.
Ciągle jeszcze o tym rozmawiali, gdy oto nagle pojawił się On, stając pomiędzy nimi! Osłupiali i przerażeni, sądzili, że widzą ducha. Ale On rzekł im: „Czemu się tak denerwujecie? Czemu nurtują was te wątpliwości? Spójrzcie na moje ręce i na moje stopy - to ja, ja sam! Dotknijcie mnie i zobaczcie - duch nie ma ciała i kości, tak jak widzicie, że ja mam". Kiedy to mówił, pokazywał im dłonie i stopy. A gdy wciąż z radości nie potrafili w to uwierzyć i stali tam oniemiali, powiedział do nich: „Macie tu coś do jedzenia?" Podali Mu kawałek pieczonej ryby, który wziął i zjadł w ich obecności.
Jeszua powiedział im: „To właśnie miałem na myśli, gdy jeszcze byłem z wami i mówiłem wam, że musi się wypełnić wszystko, co napisano o mnie w Torze Moszego, u Proroków i w Psalmach". Wtedy otworzył ich umysły, tak że mogli pojąć Tanach, mówiąc im: „Oto, co mówi: Mesjasz ma cierpieć i powstać w martwych trzeciego dnia, a w Jego imię nawrócenie prowadzące do przebaczenia grzechów ma być głoszone ludziom ze wszystkich narodów, poczynając od Jeruszalaim. Jesteście świadkami tych rzeczy.
(Łk 24,35-48)
39-42. Spójrzcie na moje ręce i na moje stopy, przebite gwoźdźmi (23,33). „Macie tu coś do jedzenia?". Podali Mu kawałek pieczonej ryby. Ludzie w I wieku n.e. mieli najwyraźniej duże problemy z uwierzeniem w fizyczne powstanie z martwych. Heretycy rozwiązali ten problem po swojemu, ogłaszając, że Jeszua na krzyżu de facto nie umarł naprawdę, a tylko zemdlał (najnowsze zmartwychwstanie tej teorii o niezmartwychwstaniu można znaleźć w książce Hugh Schonfielda, ThePassover Plot). Inni twierdzili, że umarł jak wszyscy i pozostał martwy jak wszyscy (Mt 28,11 -15). Jeszcze inni nie byli w stanie pojąć, jak by się to mogło stać, więc zaczęli wątpić; Sza'ul zajął się tym problemem w rozdz. 15. Pierwszego Listu do Koryntian. Ale Jeszua zareagował na to, wykazując, że nie j est żadnym duchem, eteryczną istotą duchową, ale bytem w pełni obecnym na sposób fizyczny, jednakże o pewnych zdolnościach nieosiągalnych dla osób, które nie doświadczyły zmartwychwstania, jak np. stawanie się niewidzialnym (w. 31) czy przenikanie przez ściany (w. 36-37; J 20,19-20).
44. W Torze Moszego, u Proroków (N'wi'im) i w Psalmach (reprezentujących księgi mądrościowe, czyli K'tuwim), innymi słowy - w całym TaNaKh (zob. w. 25-27zK). Zwłaszcza zaś u Izajasza 52,13-53,12 i Ozeasza 6,2.
46. Zob. w. 25-27zK, 1 Kor 15,3-4zK.
47. Jest to Wielkie Posłanie. Zob. Mt 28,19zK.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |