Wstęp do Ewangelii wg św. Jana

Jest to fragment książki EWANGELIE z komentarzem duszpasterskim :. Wydawnictwa WAM

Ludzi występujących w tekście św. Jana można podzielić na trzy grupy:
a) pierwszą grupę stanowią ci, których wiara jest zdecydowana i natychmiasto­wa, jest bezwarunkowym zawierzeniem - to oczywiście Maryja (J 2, 3-5) i urzędnik królewski (J 4, 50), dalej Jan Chrzciciel (J 1,6-8.15.19-34) i Samaryta­nie (J 4, 39-42).
Dzięki wierze Maryi i urzędnika królewskiego Jezus mógł dokonać cudu, który z kolei innym pomógł uwierzyć w Niego (J 2, 6-11 i 4, 51-53);
b) do drugiej grupy należy Nikodem (J rozdz. 3) i Samarytanka (J rozdz. 4), którzy do wiary dochodzą z wielkim trudem i wysiłkiem. Wiara Nikodema długo dojrzewała, aby w dniu śmierci Jezusa przybrać pełną dojrzałość (J 3, 1-21; 7, 50-52; 19, 38-42);
c) trzecią grupę stanowią przede wszystkim przywódcy narodu - arcykapłani i faryzeusze oraz Żydzi, jako synonim świata, odrzucającego Jezusa (zob. komen­tarz do J 1,9-11).
Na końcu tej opowieści dowiadujemy się, że spisano dzieje wiary konkretnych, żywych ludzi nie po to, aby nas poinformować, ale abyśmy sami „wierzyli, że Jezus jest Mesjaszem, Synem Bożym, i abyśmy wierząc mieli życie w imię Jego"(J 20,31). Każdy czytelnik Ewangelii jest zachęcony, by odważnie szedł drogą wiary, od częściowej i niedoskonałej aż do pełnego zaufania, zawierzenia i oddania się Jezusowi.
Do uwierzenia mająnas doprowadzić nie tylko słowa Jezusa, ale przede wszystkim:
- cuda - znaki
- i sakramenty.

Znaki

Czwarta Ewangelia została spisana jako Księga znaków - one mają nas doprowadzić do wiary (J 20, 31). Naszym zadaniem jest wznieść się po­nad każdy cud i znak ukazany w Ewangelii i spotkać się w pełnym zaufaniu i zawierzeniu Temu, na którego one wskazują- a wtedy osiągniemy „życie w imię Jego" (J 20,30-31).

Znaki różnie były rozumiane:

  • J 2, 23-25: chociaż wielu uwierzyło, widząc znaki, które uczynił, to jednak Jezus nie zwierzał się im, bo sam wiedział, co w człowieku się kryje - możli­we, że znając ich niedojrzałą wiarę nie chciał z nimi nawiązywać na razie bliż­szych więzów. Zwierzać można się tylko ludziom zaufanym i przyjaciołom.
  • Nikodem, widząc znaki Jezusa, słusznie doszedł do wniosku, że od Boga przy­szedłeś jako nauczyciel (J 3,2) (ale gdy Jezus zaczął mówić o powtórnym narodzeniu, Nikodem nie nadąża za myślą Jezusa i nie rozumie tajemnicy chrztu jako powtórnego narodzenia z - wody i z Ducha (J 3,3.5) - przynajmniej na tym etapie, na którym był podczas nocnej rozmowy z Jezusem).
  • Znaki Jezusa mogą nie doprowadzić do wiary, jeżeli ktoś zatrzymuje się na ich powierzchni, na wrażeniach i doznaniach zmysłowych. Nie wnikając w ich sens, nie dojdzie się do poznania Objawienia Bożego w słowach i osobie Jezusa, że jest On Synem Bożym. Dla takich ludzi są one bezużyteczne: Szukacie Mnie nie dlatego, żeście widzieli znaki, ale dlatego, żeście jedli chleb do syta (J 6,26).

    Sakramenty

    Na koniec swojej opowieści o drodze wiary, jaką podążała wspólnota Janowa, autor Ewangelii formułuje swój główny cel w formie konkluzji:

    abyście wierząc mieli życie w imię Jego
    abyście wierzyli, że Jezus jest Mesjaszem, Synem Bożym (J 20,30-31)
    .

    Ewangelista nie uznaje rozwiązań pośrednich lub połowicznych. Są tylko dwie możliwości - zginąć lub posiąść życie wieczne (J 3, 16). Jesteśmy wciągnięci w wir walki między siłami kosmicznymi - po jednej stronie jest ciemność, ślepota, zło, ten świat, książę tego świata; po drugiej stronie: światło, wzrok, Duch i życie.
    Wybranie ciemności to śmierć. Światło i życie zostało nam objawione w Jezu­sie Chrystusie. Od nas zależy, co wybierzemy - czy opowiemy się za, czy przeciw Objawieniu Bożemu dokonanemu w Jezusie Chrystusie i przez Jezusa Chrystusa.
    Nasz wzrok możemy skierować na Jezusa i osiągnąć zbawienie (J 3, 13-14; 8, 28; 12, 32; 19, 37). Podsumowując, możemy słusznie nazwać Ewangelię św. Jana Księgą Objawienia i wiary.
    To Objawienie musi mieć swoją treść, a wiara swój przedmiot. Musimy wie­dzieć, w co i w kogo mamy wierzyć - oczywiście, w Ewangelii Jezus Chrystus jest zarówno treścią Objawienia, jak i przedmiotem naszej wiary. W następnym roz­dziale omówimy Ewangelię jako świadectwo o Jezusie - słowie Boga Żywego i Zbawicielu świata.

    IV. JEZUS CHRYSTUS W EWANGELII SW. JANA

    Czwarta Ewangelia jest wybitnie chrystocentryczna, czyli wszystkie tematy i prawdy są w niej skoncentrowane na osobie Jezusa. Jest On żywym centrum i ożywiającym sercem Ewangelii. I dlatego we wszystkich rozdziałach tego tomu mowa jest o Jezusie Chrystusie bezpośrednio lub pośrednio. Są one wypełnione chrystologią- teologią o Jezusie Chrystusie.
    Oczywiście, nie wyczerpiemy jej bogatej treści. Ograniczymy się tylko do py­tania: Co w chrystologii św. Jana jest charakterystycznego i nowego w stosunku do Ewangelii synoptycznych? Każdemu uważnemu czytelnikowi narzucają się nastę­pujące tytuły i imiona Jezusa:

    1. Słowo - Jednorodzony Bóg w łonie Ojca
    2. Syn - Boży i Człowieczy
    3. JA JESTEM - szczyt samoobjawienia się Jezusa
    4. Chrystus - Zbawiciel świata.

    Trzy pierwsze tytuły określają Jego godność, istotę i naturę. Jako Słowo i Syn, równy w swej istocie i bycie Ojcu, posłany przez Niego na świat, staje się na ziemi Mesjaszem - i Zbawicielem świata.
    W świetle tych wiadomości będziesz mógł sam czytać tę Ewangelię i poznawać tytuły, nazwy, godności, imiona i posłannictwo, samookreślenia, wreszcie obrazy i symbole, które wyrażają „niezgłębione bogactwo Chrystusa" (Ef 3, 8) i objawiają Jego tajemnicę (patrz: tekst nr 8) :.

    1. Słowo - Jednorodzony Bóg w łonie Ojca

    Gdy porównamy wszystkie cztery Ewangelie, zauważymy, że: Ewangelia św. Marka rozpoczyna się od publicznego wystąpienia Jezusa, św. Mateusz i św. Łu­kasz cofają się do zwiastowania, narodzenia i dzieciństwa Jezusa. Natomiast tekst św. Jana sięga jeszcze dalej w przeszłość - rozpoczyna się od preegzystencji Jezu­sa: tzn. mówi o tym, kim i gdzie był przed przyjściem na świat - przed swoim wcieleniem i narodzeniem.
    - Zanurza się w tajemnicę nieskończonego i odwiecznego Boga. To w Nim i razem z Nim od wieków żyje Jego Odwieczne Słowo - LOGOS - Jednoro­dzony Bóg, który jest w łonie Ojca.
    - Odwieczne Słowo Ojca wychodzi od Boga, przychodzi na świat, zanurza się w dzieje ludzkości i w życie każdego człowieka, aby przez wiarę i miłość zjed­noczyć się z nim i powrócić razem z nim do Ojca.

    W Prologu św. Jan rzuca potężny snop światła na postać Jezusa: jest On Od­wiecznym Słowem (Logos), Synem Boga w łonie Ojca i Jednorodzonym Bogiem. To światło trwa tylko przez moment - w czasie potrzebnym do przeczytania Prolo­gu - ponieważ przez całą resztę Ewangelii jej autor nie wraca już do tej najgłębszej tajemnicy Jezusa, czyli do Jego preegzystencji.

  • «« | « | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | » | »»

    aktualna ocena |   |
    głosujących |   |
    Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

    Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg