Na 4 Niedzielę Adwentu C z cyklu "Wyzwania".
więcej »Fragment książki "Boże gdzie jesteś?", który zamieszczamy za zgodą Wydawnictwa Edycja Świętego Pawła
Oto dlaczego szczególnie znaczące są ostatnie słowa zmartwychwstałego Pana skierowane do Piotra w czwartej Ewangelii:
„Kiedy byłeś młodszy, przepasywałeś się i szedłeś, dokąd chciałeś. Kiedy jednak się zestarzejesz, wyciągniesz swoje ręce, a ktoś inny cię przepasze i poprowadzi, dokąd nie chcesz". Powiedział to, aby wskazać, jaką śmiercią uwielbi Boga. Następnie rzekł do niego: „Pójdź za Mną!" (J 21,18-19).
Nie należy wreszcie zapominać, że gdy Maria z Magdali udaje się do grobu o świcie w dzień Paschy, widzi, „że tam, gdzie spoczywało ciało Jezusa, siedzi dwóch aniołów w białych szatach. Jeden w miejscu głowy, a drugi w miejscu nóg” (J 20,12).
Ten zapis, który najprawdopodobniej przywołuje dwóch cherubów znajdujących się na Arce Przymierza, dąży do odciśnięcia w sercu osób wierzących prawdy o zasadniczym znaczeniu: w Jezusie zmartwychwstałym na zawsze działa moc Szekiny Boga!
Innymi słowy, po ziemskich losach Jezusa, po Jego śmierci i zmartwychwstaniu już nie świątynia jest siedzibą Pana, a zasłona, która w chwili śmierci Jezusa rozdziera się z góry do dołu (zob. Mk 15,38 i par.), profetycznie potwierdza koniec funkcji Miejsca Najświętszego. Świątynia będzie więc mogła wkrótce zniknąć i rzeczywiście jej kres rozpocznie się wraz ze słowami Jezusa na krzyżu: „Wykonało się" (J 19, 30)[13]. Refleksja pierwszych chrześcijan - której najpierw sprzyjała obecność Świątyni w Jerozolimie, a potem jej zburzenie przez Rzymian w 70 roku po Chr. - zgłębi tę prawdę i stwierdzi, że Jezus jest nową świątynią: „On jednak mówił o świątyni swego ciała. Kiedy więc powstał z martwych, uczniowie przypomnieli sobie, że właśnie to powiedział i uwierzyli Pismu oraz słowom Jezusa" (J 2,21-22). Śmierć Jezusa oznaczała zniszczenie Jego ciała, ale trzeciego dnia został On wskrzeszony przez Boga. Jezus zmartwychwstały jest eschatologiczną świątynią wzniesioną „nie ludzką ręką", ale przez samego Boga, aby być „światłem na oświecenie pogan i chwałą ludu Izraela" (zob. Łk 2,32). Jezus zmartwychwstały jest „namiotem większym i doskonalszym, nie ręką uczynionym, czyli nienależącym do tego stworzenia" (zob. Hbr 9,11), który otworzył nam drogę do Ojca (zob. Hbr 10, 20)[14]. W świetle pojmowania Jezusa jako nowej świątyni, siedziby Boga pośród ludzi, Szekiny, chwały kontemplowanej przez uczniów (zob. J 1,14; 1 J 1,1-4), staje się bardziej zrozumiałe, dlaczego Piotr zwrócił się do Jezusa słowami: „Odejdź ode mnie, Panie, bo jestem grzesznym człowiekiem" (zob. Łk 5,8; J 6,68) i dlaczego sam Jezus obiecał: „Ujrzycie otwarte niebo, a także aniołów Bożych, którzy będą wstępowali i zstępowali na Syna Człowieczego" (J 1,51).
Jeśli Jezus jest świątynią, eschatologicznym przybytkiem Boga, to w konsekwencji chrześcijanie, którzy poprzez wiarę, chrzest i Eucharystię są włączeni w Niego, aby stanowić z Nim jedno ciało, są świątynią Boga i są nią na poziomie zarówno wspólnotowym[15], jak i osobistym.
-----------------------------------------------------
[13] Izaak z Niniwy zostawił nam inspirującą refleksję na temat relacji pomiędzy Szekiną i krzyżem: „Szekina, która pochodzi od Arki Przymierza, w tajemniczy sposób umieściła swój przybytek na krzyżu. Moc Szekiny ujawnia się w pełni na krzyżu" (Seconda collezione XI, 5-6). Zrozumiał on, że na krzyżu w pełni wyraziła się chwała Jezusa Chrystusa, chwała Tego, który umiłował aż do końca (zob. J 13,1).
[14] Por. A. Vanhoye, Sanctuaire terrestre, santuaire celeste dans l'Epitre aux Hebreux, w: C. Focant (red.), Quelle maison pour Dieu?, Cerf, Paris 2003, s. 351-394.
[15] Zob. także Ef 2,21 i 1 P 2,4-5.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |