– Ewangelie to cztery portrety jednej i tej samej postaci – Jezusa z Nazaretu – mówi ks. Mariusz Rosik.
„To protestantyzacja” – usłyszałem zdumiony od ludzi żonglujących nieuznanymi przez Kościół objawieniami, gdy… cytowałem słowa Ewangelii. Dlaczego tylu katolików z wypiekami na twarzy czeka na „nowe objawienia”? Ewangelia przestała być dla nas „nowiną”? Czekamy na to, aż Bóg piśnie choć słówko więcej?
Nie piśnie nic nowego ponad to, co już powiedział. W soborowej Konstytucji o Objawieniu Bożym czytamy: „Nie należy już więcej oczekiwać żadnego publicznego objawienia przed chwalebnym ukazaniem się Pana naszego, Jezusa Chrystusa”. Jedynym publicznym objawieniem Boga będzie więc paruzja. Objawienia prywatne mogą być uznane przez Kościół jedynie wówczas, gdy zawierają to i tylko to, co już zostało powiedziane w Piśmie Świętym. Poznawanie Biblii to raczej przejaw „katolicyzacji”, czyli odkrywania powszechności Kościoła i objawienia, niż protestantyzacji.
Znajomy dominikanin opowiadał mi: „Czytałem: »Każdego ranka pobudza me ucho« i ze smutkiem zauważyłem, że już od dawna nie pobudza. Słowo mi spowszedniało”. Czy paradoksalnie problem z Ewangeliami nie polega na tym, że… je znamy? „W owym czasie wyszło rozporządzenie Cezara Augusta...” – słyszymy i dopowiadamy: „...aby przeprowadzić spis ludności w całym państwie”.
„Pierwszy ten spis odbył się wówczas, gdy wielkorządcą Syrii był Kwiryniusz…” Rzeczywiście często znamy tekst Ewangelii i możemy cytować z pamięci długie jej passusy. Jednak orędzie, które kryje się za tekstem, winno być pogłębiane i odczytywane na nowo w konkretnych okolicznościach życia poszczególnych wiernych i wspólnot.
Ojcowie Kościoła mówili, że warunkiem poznania Jezusa jest miłość do Niego – podkreśla często ks. Krzysztof Wons. Ktoś, kto nie ma z Bogiem relacji, nie powinien zabierać się za lekturę Ewangelii?
Jest też druga strona medalu. Łacińska zasada głosi, że nie można pragnąć czegoś, czego się nie zna. Pochodzę z Wrocławia, miasta Edyty Stein. W swoich zapiskach wspomina ona, że gdy porzuciła judaizm i stała się ateistką, w szkole na lekcji greki czytała Ewangelię w oryginale. Nie zrobiła na niej większego wrażenia. Inaczej było w przypadku francuskiego intelektualisty. Frédéric Lenoir, pisarz katolicki, który przez ostatnie pięć lat sprzedał najwięcej swoich książek spośród wszystkich pisarzy we Francji, w młodości daleko był od wiary. Pewnego razu trafił do wspólnoty zakonnej Betlejem. Na nocnym stoliku znalazł Biblię, którą czytał po raz pierwszy. Ewangelia Jana odmieniła całe jego życie. Dziś jest bez wątpienia jednym z najbardziej poczytnych pisarzy katolickich na świecie.
Czy pochylanie się nad tekstem Dobrej Nowiny z pasją naukowca nie odziera z zachwytu nad jej przesłaniem?
Zachwyt wzrasta z każdym kolejnym odkryciem. I zwiększa się także świadomość. Każde pokolenie jest w pewnym sensie na początku drogi odkrywania przesłania biblijnego, gdyż chodzi nie tylko o wiedzę, ale o odpowiedź na pytanie, w jaki sposób żyć Biblią dziś. A to naprawdę fascynujący obszar poszukiwań.•
Ksiądz prof. Mariusz Rosik
biblista, profesor nauk teologicznych, wykładowca na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu.
Pierwsza płyta CD z serii Biblia Audio dostępna jest wraz ze świątecznym numerem „Gościa Niedzielnego” (wydanie na 26 grudnia 2021).
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Wybór tekstów do wszystkich czterech zestawów czytań na Uroczystość Bożego Narodzenia.