Refleksja na dziś

Sobota 13 lutego 2021

Czytania » Boża odpowiedź

Wprowadzam nieprzyjaźń między ciebie a niewiastę, pomiędzy potomstwo twoje a potomstwo jej: ono ugodzi cię w głowę, a ty ugodzisz je w piętę (Rdz 3,15).

Zdanie największej wagi ze Starego Testamentu jest pierwsza „Dobra Nowina”. Te słowa są wyrokiem, karą Bożą za to, że wąż skłonił pierwszych ludzi do buntu przeciw Bogu. W tym zdaniu jest odpowiedź na to, skąd się wzięło zło. Bożą odpowiedzią na grzech człowieka jest obietnica zbawienia, która ziści się w Jezusie Chrystusie. W walce z ludzkością Szatana czeka klęska: potomek niewiasty zada mu cios decydujący o przegranej.

Pierwsza odpowiedź na grzech człowieka pozwala nam od początku poznać Boga jako nieskończenie sprawiedliwego i miłosiernego zarazem. Ten, który w swej świętości odrzuca grzech, w swoim niewysłowionym miłosierdziu ogarnia go równocześnie zbawczą Miłością.

Zbawcze zwycięstwo dobra nad złem, które objawi się w Ewangelii przez paschalną tajemnicę ukrzyżowanego i zmartwychwstałego Chrystusa, jest dla nas nadzieją na zwycięstwo w walce z własnymi wadami. Stanowi też inspirację do troski o rozwój królestwa Bożego w naszym sercu.

Myśl papieża Franciszka

Bóg usuwa zło, czyni nas nowymi wewnętrznie i w ten sposób sprawia, że odradza się w nas radość. Odwagi, z Bogiem żaden grzech nie ma ostatniego słowa (Anioł Pański 15.09.2019).

Diakonia Tańca Woda Życia NASZ BÓG JEST POTĘŻNY W MOCY SWEJ YouTube

Ks. Leszek Smoliński

Reklama

Reklama