Co chcieliby nam dzisiaj przekazać ludzie, których znamy tylko z kart Biblii? Przekonamy się o tym, sięgając po książkę ks. Macieja Bały pt. "Listy z Biblii", którą opublikowało Prymasowskie Wydawnictwo "Gaudentinum".
Prawo Mojżeszowe wymagało od Izraelitów posłuszeństwa od pierwszych dni życia. Obrzezanie odbywało się ósmego dnia i było dane jako znak przymierza potwierdzający związek Boga z ludem wybranym. Miesiąc po urodzeniu trzeba było wykupić każdego pierworodnego. Kolejnym obrzędem wymaganym przez Prawo było oczyszczenie matki chłopca czterdzieści dni po porodzie.
Kościół odczytuje życie i nauczanie Jezusa w relacjach Ewangelistów Mateusza, Marka, Łukasza i Jana w trzyletnim cyklu czytań niedzielnych (rok A, B i C). W bieżącym roku w kolejne niedziele okresu zwykłego odczytujemy Ewangelię św. Mateusza. Przyjrzenie się jej pierwszym rozdziałom zwraca naszą uwagę na to, jak przedstawiona jest najważniejsza w niej Osoba.
Zachowały się na nich najstarsze cytaty biblijne, jakie kiedykolwiek znaleziono - oświadczył pod koniec września br. dr Bruce Zuckerman z University of Southern California, mówiąc o dwóch niewielkich srebrnych zwojach znalezionych 25 lat temu pod Jerozolimą. Niektórzy bibliści uważają odkrycie za rewolucyjne. Czy rzeczywiście ma tak ogromne znaczenie? I dlaczego dokonano go dopiero teraz?
Wydawałoby się, że gdzie jak gdzie, ale w Ziemi Świętej odkryto już wszystko, cokolwiek ma związek z Pismem Świętym.
W Biblii pojawia się kilkakrotnie pod nazwą Sela. Dla Arabów jest to Wadi Musa, czyli Dolina Mojżesza. Opodal, na jednym ze szczytów czczony jest zresztą grób Aarona. Turyści odwiedzający Jordanię znają ją jednak jako Petrę, co po grecku oznacza oczywiście skałę. Trudno się dziwić nazwie miasta wykutego w miękkim, pomarańczowym i jedwabistym kamieniu.
Na wzgórzu Et-Tell w Izraelu międzynarodowa ekipa archeologów odsłoniła pozostałości osady z czasów Jezusa. Znalezisko zelektryzowało biblistów. Może to wreszcie ruiny rodzinnego miasta św. Piotra?
Hans Memling, Pokłon Trzech Króli, olej na desce, ok. 1470, Muzeum Prado, Madryt
Joachim Patinir , Odpoczynek podczas ucieczki do Egiptu, olej na desce, 1522, Muzeum Prado, Madryt
Ofiara, służba, nagroda… czyżby to było warte zachodu, opłacalne? Na pierwszy rzut oka nie warto podejmować ryzyka.
O Bogu, o człowieku i o nadziei. W rytmie czytań roku liturgicznego.
Garść uwag do czytań na Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski z cyklu „Biblijne konteksty”.
Komentarze biblijne do czytań liturgicznych.