Wykonało się

Wołanie Jezusa czymś więcej jest niż radość z zakończenia tortur

1889r., 92 x 73cm, Albright - Knox Art. Gallery, Buffalo - Nowy York   Paul Gauguin Żółty Chrystus
1889r., 92 x 73cm, Albright - Knox Art. Gallery, Buffalo - Nowy York

Żółty Chrystus cechuje się spokojem, twarz Chrystusa i kobiet siedzących pod krzyżem są spokojne.(I i II plan). Kobiety te -Bretonki są namalowane w sposób bardzo uproszczony. Są one nawiązaniem do kobiet, które były świadkami Jego ukrzyżowania „(...)A pod krzyżem Jezusowym stała matka jego i siostra matki jego, Maria Kleofasowa oraz Maria Magdalena” J 19,25. Górny fragment krzyża jest „odcięty”. Malarz skupił się na samej figurze Chrystusa namalowanej w prosty sposób , ale nie naiwny. Na III planie znajduje się ciepły pagórkowaty pejzaż, który kojarzy się z historycznym miejscem „(...) które zwą Golgota(...)”Mt. 27,33. Golgota pochodzi od aramejskiego słowa gulgulta co tłumaczy się jako czaszka. Wzgórze te przypominało swym wyglądem czaszkę. Z języka łacińskiego znamy te miejsce jako Calvaria.
Obraz przedstawiony przez Gauguina mimo, iż w ciepłej kolorystyce i mimo, iż są tam bretońskie niewiasty, ukazuje wielką samotność. Ludzie pod krzyżem rozeszli się już do swych domostw- widać to szczególnie w postaciach na trzecim planie, Są one daleko, sprawiają wrażenie jakby znaleźli się tam zupełnie przypadkowo, są totalnie nie zainteresowani osobą Chrystusa przechodząc lub zwyczajnie odchodząc do domostw, jakby nic się nie stało. Obraz samotności i spokoju jest odmienny niżeli ten ukazany w Ewangelii – Mt. 27,51 „ A oto zasłona świątyni rozdarła się na dwie części od góry aż do dołu i ziemia zadrżała, a skały popękały” oraz Mt. 27,54 „ Setnik zaś i ci, którzy z nim byli strzegąc Jezusa, ujrzawszy trzęsienie ziemi i wszystko co się działo, przerazili się wielce, mówiąc: Zaiste ten był Synem Bożym”.

(Magda Anioł)

 


"Wykonało się"

Stało tam naczynie pełne octu. Nałożono więc na hizop gąbkę pełną octu i do ust Mu podano. A gdy Jezus skosztował octu, rzekł: “Wykonało się!”

J 19:29-30

  

Jakież to westchnienie odprężenia
Jakiż to okrzyk wyzwolenia
Bo wreszcie
Po, wydawało się, bólu bez końca
Po szoku męczarni
Skończyło, wykonało się..
Męka dobiegła końca,
Tortury ustały
I pozostaje tylko Błogosławiony spokój - i brak wszelkiego odczucia.

Jeśli wszystko co istnieje jest bólem
I cierpieniem -
Koniec jest bezgranicznym błogosławieństwem
Nawet jeśli nazywa się śmiercią.

Wołanie Jezusa czymś więcej jest
Niż radość z zakończenia tortur
Więcej niż wybawienie
Które ze śmiercią przychodzi.

On nie woła po prostu “koniec”.
On mówi: “dokonało się”
“wypełniło się”
“cel został osiągnięty”.

Wołanie Jezusa nie jest krzykiem
rozpaczy ani porażki.
To okrzyk zwycięstwa i tryumfu.
- nawet w obliczu śmierci -
to było zmaganie, bieg o zwycięstwo:
wytrwał do końca
osiągnął metę
wygrał te bitwę.

Wołanie Jezusa z krzyża
To, pewnie, też krzyk wybawienia:
Ale wpierw to okrzyk zwycięstwa.:

Praca dobiegła do końca,
Nic nie można dodać

“Wypełniło się”

Posłuchaj w wersji dźwiękowej:


Medytacja pochodzi ze strony ks. Stanisława Walczaka - zamieszczamy ją za zgodą Autora

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

 • gut
  29.03.2012 11:03

  Krzyż w nauce Pierwotnego Kościoła:
  Krzyż to symbol powszechnej opatrzności Logosu. Krzyż jest znakiem bóstwa Słowa, krzyż w sensie materialnym to symbol wcielenia Słowa.Krzyż jest jakby żywą istota, która towarzyszy Chrystusowi w dziełach Jego mocy, w otchłani, podczas Paruzji. Kształt krzyża oznacz "tego, w którym wszystko ma istnienie (Kol 1,17), wyraża powszechność odkupienia jednoczący wszystko nadający trwałość nowemu stworzeniu oraz jako rozpoznający to co należy Chrystusa i to co jest Mu obce.Jako krzyż świetlisty jest kontynuacją Apokaliptyki. Wśród pierwotnych figur krzyża należy odnotować również odrzwia i nadproże domów Żydów które pomazane krwią baranka,  w kształcie "TT", zawracają anioła zagłady w czasie Wyjścia. Jest to punktem dla całego symbolizmu liturgicznego, który widzi w domach Żydów naznaczonych znakiem w kształcie krzyża wraz z krwią baranka obraz duszy chrześcijan naznaczonych w chrzcie znakiem krzyża.

 • gut
  29.03.2012 14:48
  Małe dopowiedzenie: Krzyż oznacza samego Chrystusa, najlepiej treść samego krzyża, kultu oddaję pieśni np "Krzyżu Święty nade wszystko"-która treścią przypomina Psalmy czy pieśń "Crucem tuam", "Adoramus te Christe"
 • kratka
  30.03.2012 01:21
  Jezus wywyższony na krzyżu - ZWYCIĘZCA.
  ---------------------------------------
  Nie mam patrzeć na moje codzienne krzyże, jak na udręczenie.. i biadolić "jak to mnie znów Pan Bóg doświadcza"..
  Mam dostrzec w tym szansę na odniesienie mojego małego codziennego zwycięstwa nad sobą.
 • trup
  30.03.2012 08:37
  krzyż nie oznacza samego Jezusa Chrystusa .to tylko Jezus Chrystus odkupił świat - ale sam krzyż świata nie odkupił .krzyż stał się uświęcony przez Jezusa Chrystusa .natomiast jest tylko martwym drewnem .
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.