Zmarł bp Jan Bernard Szlaga

W środę 25 kwietnia o godz. 6.25 w Kociewskim Centrum Zdrowia (szpitalu św. Jana) w Starogardzie Gdańskim zmarł pierwszy biskup pelpliński Jan Bernard Szlaga – poinformował KAI rzecznik biskupa ks. prałat Ireneusz Smagliński. Zmarły miał 72 lata. Od 1992 r. był biskupem diecezjalnym w Pelplinie.

„Będzie nam brakować przyjaznej obecności Księdza Biskupa, Jego gorącego serca, zaangażowanego i celnie komentującego słowa” – czytamy na stronach miasta. „Obecność Księdza Biskupa Jana Bernarda Szlagi była bardzo ważna dla lokalnej społeczności. Jego ogromne zaangażowanie w budowanie lepszej rzeczywistości na ziemi pelplińskiej było wyraźnie dostrzegalne w każdym z jego działań.”
Bp Szlaga był pierwszym ordynariuszem diecezji pelplińskiej, która powstała mocą bulli Jana Pawła II „Totus Tuus Poloniae Populus” (Cały Twój lud w Polsce) w 1992 roku.

Biskup pomocniczy diecezji pelplińskiej Wiesław Śmigiel zarządził, aby dzisiaj we wszystkich kościołach diecezji o godz. 10.00 uruchomiono dzwony. „Za Jego wierne i przykładne pasterzowanie niech Dobry Bóg da Mu życie wieczne” – zachęcał diecezjan do żarliwej modlitwy za śp. bp Szlagę.

Biskup Jan Bernard Szlaga urodził się 24 maja 1940 r. w Gdyni. Święcenia kapłańskie przyjął w czerwcu 1963 r.; pracował jako wikariusz w Łęgu i Jabłonowie Pomorskim. W 1968 r. na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim uzyskał tytuł magistra teologii oraz stopień licencjata teologii w zakresie nauk biblijnych.

W latach 1972-73 odbył studia specjalistyczne w Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie. Trzy lata później habilitował się na wydziale Teologicznym KUL, po czym w 1979 r. został powołany na stanowisko docenta i kierownika Katedry Egzegezy Ksiąg Narracyjnych Nowego Testamentu.

W 1988 r. został podniesiony do godności biskupa tytularnego i pomocniczego chełmińskiego, a 19 marca 1992 r. został mianowany biskupem diecezji chełmińskiej, która 25 marca 1992 r. zmieniła nazwę na pelplińską. Uroczysty ingres do bazyliki katedralnej w Pelplinie miał miejsce 24 maja 1992 r.

Przeczytaj także:

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| BP SZLAGA

Reklama

Reklama