Na 4 Niedzielę Adwentu C z cyklu "Wyzwania".
więcej »Wywiad z ks. dr T. Kuszem w cyklu "Rozmowy o Biblicum Śląskim"
Ks. red. Adam Sekściński: Naszym gościem jest dzisiaj Ksiądz Doktor Tomasz Kusz - wykładowca na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego, autor pierwszych dziesięciu wykładów w Biblicum Śląskim. Wykładów, które wypełniają Kurs Wstępny. Kiedy Ksiądz otrzymał propozycję wygłoszenia wykładów w Biblicum Śląskim i zapoznał się z planem Multimedialnego Studium Formacji Biblijnej - jaka była Księdza Doktora pierwsza myśl, pierwsze wrażenie?
Ks. dr Tomasz Kusz: Kiedy zobaczyłem plan wykładów, pomyślałem sobie, że to jest ta tematyka, którą zajmuję się na Wydziale Teologicznym w czasie moich zajęć ze studentami. Ćwiczenia ze Wstępu do Pisma Świętego, jak również wykłady na studiach zaocznych. Zatem - w jakiś sposób - te wszystkie tematy były mi bliskie.
Czy jest coś takiego w planie Biblicum, co Księdzu Doktorowi szczególnie się podoba, jakiś temat konkretnego wykładu, problematyka. Może jest coś, czego Księdzu brakuje, co warto by jeszcze dodać do programu Biblicum, o coś je poszerzyć.
- Cykl pierwszych dziesięciu wykładów (jakże poważnie to brzmi – mówimy tak naprawdę o wystąpieniach dziesięciominutowych), poświęconych danemu tematowi – ma za zadanie przybliżyć, wprowadzić do lektury Pisma Świętego. Dzisiaj, szczęśliwie, nie mamy problemu, żeby dotrzeć do tekstu świętego, mieć własny egzemplarz Pisma Świętego. Trudnością natomiast pozostaje, żeby je otworzyć i zacząć czytać. Te wszystkie audycje mają zachęcić do lektury Pisma Świętego – to główny cel. Tematy obejmują kwestie najbardziej podstawowe: natchniony charakter tekstów biblijnych, sposób powstania Pisma Świętego. Mówię też o przekładach, tłumaczeniach Pisma Świętego, jak również o metodach interpretacji, docierania do sensu, do istoty przekazu, którą chciał zawrzeć autor natchniony i Pan Bóg przez niego.
Czego zatem brakuje?
- Istotnym mankamentem jest ograniczenie czasowe. Audycje są podporządkowane, z natury rzeczy, rzeczywistości radiowej i mogą trwać jedynie dziesięć minut. Temat zaś pozostaje dość szeroki. Trzeba wyrażać się bardzo precyzyjnie, a jednocześnie posługiwać językiem zrozumiałym dla słuchacza, który nie jest specjalistą w dziedzinie biblistyki.
Sadzę, iż nie zdradzimy wielkiej tajemnicy, jeżeli powiemy, że Ksiądz Doktor ma przygotowane rzeczone wykłady również w formie rozszerzonej. W czasie wakacji - dzięki uprzejmości Księdza Doktora - będziemy mieli możliwość zamieszczania pełnych tekstów na stronie internetowej Biblicum Śląskiego; za co z góry dziękujemy! Zatem, jeżeli ktoś chciałby poszerzyć swoją wiedzę w tym zakresie – będzie miał taką szansę.
- Wykłady są rejestrowane w formie bardzo rozszerzonej, a następnie „przycinane”, wspólnie z realizatorem, do konkretnego modułu czasowego. Jednak obydwie wersje mamy zapisane.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |