Na Boże Narodzenie - Msza w dzień - z cyklu "Wyzwania".
więcej »Wszystkie daty dawnej historii są jedynie przybliżone. Im dawniejsze - tym mniej dokładne.
Józef Wolny/GN
Maryja z Dzieciątkiem
Fresk z jerozolimskiego kościoła Zaśnięcia NMP
Narodziny Jezusa nie od razu stały się punktem odniesienia rachuby czasu. Dopiero sześć wieków później mnich Dionizy Mały dokonał żmudnych obliczeń, według których wyznaczył datę narodzin Jezusa na 753 rok Ab Urbe Condita - czyli od założenia Rzymu.
Obliczenia nie mogły być dokładne. Należałoby datę cofnąć o 4 lub 7 lat. Od czasów papieża Jana I i mnicha Dionizego liczymy kolejne lata, a rachuba ta znana jest w całym świecie.
Dla ustalenia daty narodzin Jezusa ważna jest informacja ewangelisty o spisie ludności, zarządzonym przez Kwiryniusza (7 lub 8 rok starej ery) oraz dość pewna data śmierci Heroda Wielkiego (rok 4).
Astronomowie podpowiadają interpretację Gwiazdy Betlejemskiej, wskazując na koniunkcję Jowisza i Saturna, która miała miejsce w roku 7 w trzech fazach maj-czerwiec, wrzesień-październik oraz grudzień). W ustalaniu dat w dawnych epokach ważne są synchronizmy, czyli zestawianie lat panujących, albo dat wydarzeń ważnych, a zarazem potwierdzonych dokumentami.
Wszystkie daty dawnej historii są jedynie przybliżone. Im dawniejsze - tym mniej dokładne. Dla czasów sprzed dwudziestu wieków niedokładności mieszczą się zwykle w liczbie 10 lat.
Otwórz: Mt 1, 18NN; Łk 2, 1NN; Łk 3, 1-2.
Wybór tekstów do wszystkich czterech zestawów czytań na Uroczystość Bożego Narodzenia.