Rekolekcje rodzin dysfunkcyjnych

W Piśmie Świętym będą szukać ratunku przed uzależnieniami

Od piątku do niedzieli (22–24 lutego) przy klasztorze ojców bernardynów w Leżajsku odbędą się rekolekcje pomocy rodzinom dysfunkcyjnym. Poprowadzi je o. Adrian Loryś OFM, terapeuta Stowarzyszenia Psychologów Chrześcijańskich oraz konsultant wsparcia dla rodzin dysfunkcyjnych Komisji Episkopatu Polski, specjalizujący się w tematyce rozwiązywania problemów alkoholowych i innych uzależnień.

Rekolekcje odbywają się po raz siedemnasty. – Inspiracją do ich organizacji były uzależnienia od alkoholu, które dotykają nie tylko samych uzależnionych, ale i ich najbliższych, którym też potrzebna jest pomoc. Życie pokazało, że nie tylko problemy trzeźwościowe dotykają ludzi, ale i hazard czy narkotyki – mówi Bogumiła Owczarek, organizatorka rekolekcji.

Oparte są one na programie wspólnot Anonimowych Alkoholików, ale przede wszystkim od strony duchowej, a nie terapeutycznej. – Spotkanie z Biblią otwiera na dostrzeganie w Piśmie Świętym Księgi Życia. Poprzez ćwiczenia duchowe uczestnicy rekolekcji mają czas na refleksję nad życiem, relacjami z Bogiem i bliskimi – mówi pani Bogumiła.

Rekolekcje skierowane są również do rodzin niepełnych i borykających się z różnymi problemami. – Jest to także czas na wzajemne spotkania i wymienianie się doświadczeniami – opowiada organizatorka.

Bogumiła Owczarek jest przekonana, że prowadzenie takich spotkań ma sens. Tym bardziej, że uczestników ciągle przybywa. – Ze względu na ilość zgłoszeń rozdzielamy chętnych na dwa terminy, w każdym po 50 i więcej osób, część stałych, część się zmienia – mówi.

Jej zdaniem każda forma, która może pomóc, jest dobra. – Nigdy nie wiadomo co dotrze do danego człowieka. Nie zawsze rekolekcje gwarantują wyzwolenie, ale pomagają odnaleźć drogę. Nawet jeśli ktoś przyjedzie tylko raz albo dwa, to coś w nim pozostaje, zaszczepia się chęć jakiegoś działania – podkreśla pani Bogumiła.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.