Menora

Według tradycji żydowskiej symbolizuje płonący krzew, który ujrzał Mojżesz.

Menora to siedmioramienny świecznik, który stał przed Arką Przymierza w namiocie pełniącym rolę świątyni, a później w świątyni jerozolimskiej.

Menora została wykonana według opisu Mojżesza. Sporządzono ją ze złota. Waga owego świecznika i jego części wynosiła jeden talent, czyli nieco ponad 30 kg.

Według tradycji żydowskiej, menora symbolizuje płonący krzew, który ujrzał Mojżesz (Wj 3,1 nn.). Po zdobyciu Jerozolimy w roku 70 przez Rzymian świątynia legła w gruzach, Arki Przymierza już tam wtedy nie było. Świecznik wywieziono jako łup wojenny do Rzymu.

Jego podobizna znalazła się na płaskorzeźbie tryumfalnego łuku Tytusa w Rzymie. Po złupieniu Rzymu przez Wandali (435 po Chr.) menorę wywieziono; zaginęła w niejasnych okolicznościach.

Sześć ramion symbolizuje świat widzialny stworzony w sześć dni, siódmy, środkowy pień menory, dopełniając szóstkę w siódemkę, jest symbolem świętej Obecności Boga.

W większości synagog znajdują się repliki menory, a sam jej kształt stał się godłem współczesnego państwa Izrael. W przekładach Biblii używane jest słowo „świecznik”.

Otwórz: Wj 25,31-40; Hbr 9,1-5.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama