Na 4 Niedzielę Adwentu C z cyklu "Wyzwania".
więcej »W Muzeum Drukarstwa Warszawskiego odbyła się wystawa, prezentująca prace wykonane na konkurs na iluminację strony Biblii Jana Gutenberga. Konkurs miał za zadanie wyłonić pracę, która powielona nowoczesnymi technikami wraz z towarzyszącym jej filmem o historii drukowania stanowiłaby niekonwencjonalną pomoc naukową dla szkół wszystkich stopni.
W pierwszej edycji konkursu wzięli udział zarówno czynni zawodowi iluminatorzy jak i studenci ASP w Warszawie, Krakowie oraz Zakładu Konserwacji Papieru i Skóry Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu im. M. Kopernika w Toruniu. Konkurs miał formułę zamkniętą, i był skierowany do imiennie zaproszonych osób.
Założeniem konkursu było wykonanie własnej iluminacji do poddruku na czerpanym papierze tzw. mirkowskim z lat 30-tych XX w. Wszystkie elementy tematyczne miały być zgodne z treścią "Genesis" oryginalnej strony Biblii Jana Gutenberga. Interpretacja tematu była dowolna, ale utrzymana w konwencji tradycyjnej. Z 16 osób zaproszonych do udziału w konkursie, 10 przysłało swoje prace.
Nadesłane prace konkursowe są bardzo zróżnicowane w formie plastycznej, częstym motywem stają się drobne formy graficzne wplecione w ozdobne wici roślinne przedstawiające owoce, kwiaty, owady, ptaki. Precyzja wykonania tych detali stwarza swoisty klimat realnego świata. Subtelność rysunku i właściwie dobrany koloryt podkreśla walory artystyczne prac.
Praca, która otrzymała nagrodę opatrzona pseudonimem "Gallus Anonimus" jest autorstwa Kamila Królikowskiego studenta z Torunia, jak stwierdziło jury "Praca opatrzona pseudonimem "Gallus Anonimus" otrzymała nagrodę za niezwykłą konsekwencję kompozycji utrzymaną w stylistyce najbliższej epoce Jana Gutenberga i znakomitym warsztatem twórczym artysty". Kompozycja floraturowa tej pracy bardzo bogata i ozdobna wraz elementami złocenia jest zgodna z tradycją iluminowania inkunabułów.