Poznań: wystawa ilustracji biblijnej

Z inicjatywy Wydawnictwa Drukarnia i Księgarnia Świętego Wojciecha w Poznaniu zrodziła się idea wydania Pisma Świętego, które byłoby ilustrowane pracami graficznymi współczesnych artystów polskich, wykonanymi w technikach unikatowych.

Edycja ma mieć charakter bibliofilski, a szatę ilustrującą i zdobiącą stanowić będą oryginalne odbitki graficzne. Ponadto, przewiduje się wydanie standardowe ilustrowane reprodukcjami grafik, wykonanych w dowolnych technikach, a także serii pocztówek z ich reprodukcjami.

Inicjatywa ma charakter bezprecedensowy. Choć dla licznych twórców w naszym kraju Biblia stanowi istotne źródło inspiracji, a kilku z nich podjęło się zilustrowania pojedynczych ksiąg Nowego Testamentu, to nigdy współcześnie nie stała się ona przedmiotem działań artystycznych o charakterze całościowym.

"Pragniemy, by prace ilustrujące i zdobiące nowe wydanie Biblii, prezentowały najwyższy poziom artystyczny i głębię przesłania duchowego, a zarazem przemawiały językiem współczesności" - stwierdzili pomysłodawcy.

Wydawnictwo Drukarnia i Księgarnia Świętego Wojciecha zaprasza do udziału w wystawie ilustracji do Pisma Świętego pod tytułem „Gdy Słowo staje się obrazem”, stanowiącej pierwszy etap opisanego przedsięwzięcia. Przed jej otwarciem Komisja, złożona z artystów, teologów, historyków i krytyków sztuki wybierze zestaw grafik, które zostaną wykorzystane do zilustrowania Pisma Świętego i wydania serii pocztówek.

Termin przysyłania prac upływa 13 stycznia 2006 r.

Wystawa Ilustracji Biblijnej odbędzie się w dniach 24.04-25.05.2006 r., w Centrum Kultury ZAMEK, w Poznaniu, ul. Św. Marcin 80/82.

Informacje: Jolanta Wendland, tel. 061 855 09 75, Małgorzata Białecka, tel. 061 852 91 86

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama