Tajemnice Biblii

Dziewiątego kwietnia ma się ukazać seria płyt DVD przybliżająca najważniejsze osoby, miejsca i wydarzenia zawarte w Biblii. Dystrybutor: Best Film Język: polski Język oryginału: angielski Napisy polskie Producent: BBC Nośnik: DVD Dzwięk: DD 2.0 Obraz: 16:9 Region: 2

Biblia – największy bestseller wszechczasów, ponadczasowe dzieło, które wytycza drogi, inspiruje i pozwala człowiekowi zbliżyć sie do Boga. To także niesamowity zbiór informacji, o świecie jakiego nie było dane nam poznać. Seria przybliża najważniejsze osoby, miejsca i wydarzenia zawarte w Biblii, ale przede wszystkim próbuje rozwiązać jej największe tajemnice i mity z nią związane.

Czy Maria Magdalena naprawdę była prostytutką? Gdzie spoczywa ciało świętego Piotra? Czy Józef rzeczywiście miał ‘wielobarwny płaszcz’? Czy Herod zlecił rzeź niewiniątek? Ta seria próbuje odpowiedzieć na wiele pytań, dzięki połączeniu nowoczesnej technologii i historycznych, archeologicznych i antropologicznych dowodów.


1. Ukrzyżowanie

Twórcy programu ponownie przyglądają się procesowi Jezusa Chrystusa i jego przerażającej śmierci przez ukrzyżowanie, analizując rzeczywisty przebieg wypadków, utrzymany w stylu dochodzeń w sprawie o morderstwo.

W tym odcinku przyglądamy się bliżej działaniom, motywom i dowodom przeciwko trzem głównym podejrzanym w zabójstwie Chrystusa:
Kajfaszowi - arcykapłanowi świątyni w Jerozolimie
Poncjuszowi Piłatowi – rzymskiemu gubernatorowi Judei
I co ciekawe, samemu Jezusowi, który miał znaczący udział w sprawach, prowadzących do jego własnej śmierci

Przedstawiając wydarzenia z przeszłości, program powraca do zamierzchłych czasów pierwszego stulecia w Judei oraz najwyższych kręgów politycznych żydowskich władz, cesarstwa rzymskiego i rewolucyjnych idei Jezusa oraz jego zwolenników.

W programie oparto się na specjalistycznej wiedzy historyków, archeologów i naukowców, począwszy od byłego szefa ekspertów medycyny sądowej Nowego Jorku, poprzez biografa Poncjusza Piłata, po szereg czołowych amerykańskich badaczy Biblii.

Twórcy programu wydają zaskakujący werdykt w sprawie zabójcy Jezusa z Nazaretu.


2. Maria Magdalena

Kim była prawdziwa Maria Magdalena? Znamy ją jako prostytutkę, która uzyskała wybaczenie Jezusa. Miała obmyć jego stopy własnymi łzami i otrzeć włosami. Przez wieki funkcjonowała jako skruszona grzesznica. Artyści unieśmiertelnili ją na płótnach jako półnagą pokutnicę lub pustelnicę w głuszy, jako wyrzutka. Jednak najnowsze dowody wskazują, iż prawdziwe oblicze Marii zostało przez wieki zniekształcone. Teksty zagubione we wczesnej epoce chrześcijańskiej przedstawiają zupełnie inny obraz Marii Magdaleny; wynika z nich, że stała na czele rodzącego się Kościoła i według niektórych ekspertów, mogła być nawet twórczynią chrześcijaństwa.

Historia Marii Magdaleny ściśle łączy się z historią Jezusa. Odgrywa ona główną rolę w jednej z najbardziej dramatycznych i najważniejszych scen z Nowego Testamentu. Kiedy Jezus zostaje ukrzyżowany przez Rzymian, Maria Magdalena stoi pod krzyżem, wspierając go w ostatnich, przerażających chwilach, a potem opłakuje jego śmierć. To również Maria Magdalena odkrywa, że grób Chrystusa jest pusty i staje się świadkiem jego zmartwychwstania. Spełnia wszystkie kryteria apostoła, ale nigdy nie nadano jej tego statusu. Biblia kreśli jej obraz jako lojalnej zwolenniczki. W ewangelii według św. Łukasza, Maria podąża za Jezusem po tym, jak on wypędza z niej siedem demonów; co wskazywałoby na to, iż była opętana. Nic więcej o niej nie wiemy. Jedyną wskazówką jest jej imię, sugerujące iż pochodziła z Magdali – rybackiego miasteczka nad Morzem Galilejskim.

Jednak postać Marii Magdaleny nabiera znaczenia po odczytaniu przypadkowo odkrytych antycznych tekstów, które przeleżały setki lat, zakopane na egipskiej pustyni. Księgi te, pochodzące z wczesnej epoki chrześcijańskiej uważa się za apokryficzne, jako że zawierają ukrytą, sekretną wiedzę o Jezusie i jego naukach. Żadna z nich nie znalazła się w Biblii i wielu przedstawicieli władz Kościoła je odrzuca. Niemniej jednak, Maria Magdalena często występuje w nich jako uczennica Jezusa – niczym nie różniąc się od jego męskich wyznawców. W jednej z tych ksiąg, Ewangelii według św. Filipa, przestawiona została jako najbliższa towarzyszka i duchowa partnerka Chrystusa.

Taki obraz Marii Magdaleny pozostaje w zdecydowanej sprzeczności z jej tradycyjnym wizerunkiem grzesznicy. Kolejny odnaleziony tekst posuwa się nawet dalej. Sto lat temu, w tajemniczych okolicznościach natrafiono na pewien dokument; okazał się on ewangelią według św. Marii Magdaleny. Z jego słów wyłania się zadziwiająca historia: Maria Magdalena jest głosem, przekazującym nauki Jezusa po jego śmierci. Przedstawiana jest jako apostoł apostołów. Jednak św. Piotr przeciwstawia się jej i kwestionuje jej prawo wypowiadania się w imieniu Chrystusa, jako że jest ona kobietą. W rezultacie, Piotr i Maria Magdalena stają się rywalami w walce o przywództwo nad grupą wyznawców.

Rywalizację tę zaczęto traktować jako odzwierciedlenie różnic, istniejących pomiędzy społecznościami wczesnej epoki chrześcijańskiej. Sam konflikt kosztował Marię Magdalenę utratę reputacji. Wraz z rozpowszechnianiem się religii chrześcijańskiej, status kobiety jako przywódczyni nabrał nieortodoksyjnego charakteru, więc Kościół musiał znaleźć Marii Magdalenie nową rolę w Biblii. Celowo pomylono ją z inną biblijną ‘Marią’ oraz z bezimienną grzesznicą. W ten sposób narodziła się Maria prostytutka i skruszona grzesznica – wizerunek, który prześladował ją przez ostatnie 1500 lat. W rzeczywistości, w Biblii ani razu nie pada w stosunku do niej określenie prostytutka.

Kampania przeciwko Marii Magdalenie miała miejsce tak wiele stuleci temu, że trudno dotrzeć do prawdy. Być może jednak pewnego dnia zostanie uznana za osobę, którą była w rzeczywistości – wyjątkową kobietę i jedną z twórczyń wiary chrześcijańskiej.

«« | « | 1 | 2 | 3 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg