Warszawa: Ekumeniczne Czytanie Biblii przez cały dzień

Katolicy, ewangelicy i prawosławni wzięli udział w sobotę w Ekumenicznym Czytaniu Pisma Świętego w stołecznym kościele księży orionistów.

Lektura, którą rozpoczęli od Księgi Rodzaju trwała dziesięć godzin. Zakończyło ją wieczorne spotkanie ekumeniczne pt. „Biblia żywe słowo Boga”, zorganizowane przez Stowarzyszenie Pokoju i Pojednania „Effatha” we współpracy z warszawskim oddziałem Polskiej Rady Ekumenicznej. – Zdjęliśmy Biblię z półek, odkurzyliśmy i karmiliśmy się nią cały dzień – powiedziała prezes stowarzyszenia „Effatha” Danuta Baszkowska.
Nabożeństwo ekumeniczne, któremu przewodniczył wieczorem zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego bp Edward Puślecki rozpoczęło się od uroczystej procesji z Ewangeliarzem i zapalonymi świecami. Następnie biskup modlił się, aby słowo Boże stało się siłą, przemieniającą ku lepszemu życiu a chrześcijanie byli wspólnotą słuchających słowa Chrystusa. „Zdolność słuchania i słyszenia słowa Bożego niech się objawi w czasie tego spotkania. Wsłuchajmy się w jego głos – zachęcał.

Podczas nabożeństwa przedstawiciele różnych Kościołów kolejno czytali teksty Pisma Świętego. Najpierw Maria Chmiel z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego odczytała fragment z 2 Listu św. Pawła do Tymoteusza, katolik – Marek Chełminiak zaśpiewał psalm, następnie urszulanka s. dr Teresa Wójcik z Instytutu Ekumenicznego UKSW przeczytała fragment z 1 Listu św. Jana, po czym duchowny z Kościoła polskokatolickiego odczytał Ewangelię. Poszczególne czytania były przeplatane śpiewem „Kyrie eleison”.

Swoją refleksją po lekturze Biblii podzielił się z uczestnikami spotkania o. Piotr Kuszka, proboszcz stołecznej, greckokatolickiej parafii Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Zwrócił on uwagę na aktualność słów Pisma Świętego. – Biblia jest żywa, także dzisiaj, w naszym życiu i codzienności. Słowo Boże dociera do nas z taką mocą, jak wtedy, gdy Jezus głosił je chodząc po ziemi – podkreślał.

O. Kuszka zaznaczył także, iż aby dostrzec w wydarzeniach ślady Bożego działania, potrzebna jest wiara. A ta – jak mówił św. Paweł – rodzi się ze słuchania – dodał grekokatolicki duchowny.

Modlitewne spotkanie ekumeniczne zakończyło się modlitwą o pojednanie i pokój, którą odmówił ks. Jan Hause, przewodniczący warszawskiego oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej, błogosławieństwem chleba i dzieleniem się nim oraz wspólną modlitwą „Ojcze nasz”.

Comiesięczne modlitewne spotkania ekumeniczne w kościele orionistów, przy Lindleya 12 – organizowane przez Stowarzyszenie Pokoju i Pojednania „Effatha” we współpracy z warszawskim oddziałem Polskiej Rady Ekumenicznej odbywają się 23 dnia miesiąca.

awo / ju.

«« | « | 1 | » | »»