Co o pieniądzach mówi Biblia - rozmowy przedsiębiorców

"Twoje finanse w dobie kryzysu" – pod takim hasłem w klasztorze krakowskich sercanów odbywały się spotkania dla katolickich przedsiębiorców.

Celem spotkań, trwających od Wielkiego Postu, było ukazanie jak często Pismo Święte porusza kwestię finansów i gospodarowania dobrami materialnymi. Okazuje się, że ok. 2350 wersów biblijnych podejmuje tę tematykę.

- Głównym przesłaniem cyklu spotkań było uzmysłowienie słuchaczom, że nie jesteśmy „właścicielami” naszego majątku, lecz jego „zarządcami”. Dlatego tak ważne jest, abyśmy posługiwali się nim w ten sposób, w jaki pragnie ich właściciel, Bóg – powiedział KAI organizator spotkań, sercanin ks. Przemysław Król. Opiekun Duszpasterstwa Przedsiębiorców i Pracodawców „Talent” dodał, że wielkie wrażenie wywarł na uczestnikach spotkań „Akt przekazania własności”, czyli symboliczne oddanie całego swojego majątku Panu Bogu”.

Prowadzący spotkania Artur Kalicki i Zbigniew Węgrzyn – przedsiębiorcy z Krakowa, na kolejnych spotkaniach ukazywali, co Pismo Święte mówi na temat pracy, zarabiania pieniędzy i wydawania ich oraz inwestowania, brania kredytów i wychodzenia z długów. Ożywione dyskusje toczyły się na temat ciążącego na każdym chrześcijaninie obowiązku wspierania Kościoła i ubogich. Dla uczestników ważne były wskazówki, w jaki sposób konstruować swój domowy budżet. Z zainteresowaniem zostały przyjęte m.in. sugestie, jak uczyć dzieci, nawet te najmłodsze, mądrego gospodarowania pieniędzmi.

Katoliccy przedsiębiorcy doszli do wniosków, że wcielenie w życie biblijnych zasad zarządzania finansami prowadzi do wolności finansowej i pozwala patrzeć na otaczającą nas rzeczywistość z właściwej, Bożej perspektywy. Owocem tego jest spokój ducha człowieka, który cieszy się z posiadanych darów i służą mu one jako narzędzie do pomnażania dobra.

Spotkania z udziałem łącznie 110 osób z różnych stron Polski zorganizowało duszpasterstwo „Talent” przy współpracy Edukacji Finansowej Crown.

„Talent”, duszpasterstwo przedsiębiorców i pracodawców prowadzone od 10 lat przez krakowską prowincję księży sercanów, utrzymuje stałą łączność z ok. 700 osobami, które korzystają z jego oferty, m.in. dni skupienia, konferencji, rajdów, pielgrzymek, rekolekcji. Sercanie zorganizowali już ok. 200 tego typu spotkań.

«« | « | 1 | » | »»