Biblia krwią spisana

Od wczoraj w Hamburgu można oglądać największą Biblię świata. Twórcą ważącego ponad pół tony Pisma Świętego jest Niemiec, Dieter Gerschler.

Gerschler rozpoczął pracę nad mającą blisko 2 metry wysokości i 1,5 metra szerokości Biblią w 1980 roku. 365 kart gigantycznej księgi kontrowersyjny artysta zapisał ludzką i zwierzęcą… krwią. Jak stwierdził na łamach „Hamburger Abendblatt”, zdecydował się na krew z uwagi na fakt, iż jest ona dla niego czymś co określa jako „kosmiczny środek odurzający”.

Zużyta przy projekcie krew pochodziła głównie z rzeźni oraz z przeterminowanych zapasów banków krwi, choć część z niej należała także do samego, 64-letniego plastyka... Na kolejnych stronnicach osobliwego dzieła znalazły się - poza nowotestamentalnymi tekstami - także prywatne zapiski Gerschlera oraz zdjęcia, reklamy i wycinki ze współczesnych gazet, tworzące razem niespotykany collage.

Ogromna księga, wystawiona w hamburskim kościele pod wezwaniem świętego Jana, została otwarta na 294 stronie ze względu na to, iż mamy dziś 294 dzień roku. Pozostałe karty zwiedzający mogą oglądać na licznych monitorach, wchodzących w skład video-instalacji - dodał na łamach „Die Welt” pastor Ulrich Hentschel. Przewidziane są także specjalne wykłady i prelekcje dla zwiedzających, którzy będą mogli oglądać ekspozycję do 6 listopada.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama