Na 4 Niedzielę Adwentu C z cyklu "Wyzwania".
więcej »rok 1873, olej na płótnie, 550x350 cm, Rosyjskie Muzeum Narodowe St. Petersburg, Rosja
Zamiłowanie do efektów świetlnych widać także i w tym obrazie Siemiradzkiego. Idący drogą Chrystus ze swoimi uczniami napotyka kobietę. Ona też nie jest sama. Wokół niej są ludzie stojący, siedzący na schodach bliżej niezidentyfikowanego budynku z kolumnami. W centrum obrazu stoi drzewo rzucając specyficzny cień zostawiając ciemny zarys postaci ludzkich. Chrystus zatrzymuje się zwracając twarz ku Marii Magdalenie. Ona oparta o kamienny kloc jest również zwrócona ku Niemu. W tym momencie nieważne stają się dla odbiorcy reakcje ludzi towarzyszących scenie. Zdają być tylko dodatkiem, uzupełnieniem do sytuacji. Nawet twarze uczniów nie mają większego znaczenia. Punktem wyjścia jest relacja między Jezusem a kobietą. Drugą najważniejszą zaraz po Marii – Matce Jezusa kobietą w historii chrześcijaństwa, nośniczką tajemnicy Chrystusowej o Zmartwychwstaniu. To właśnie jej pierwszej ukazał się po ukrzyżowaniu, każąc powiedzieć uczniom o tym, że żyje. Płacząc przy pustym grobie ujrzała Pana. Myślała, że to ogrodnik, po chwili jednak poznała ze to jest Pan „Rzecze jej Jezus: Mario! Ona zaś obróciwszy się rzecze mu: Rabboni (co znaczy: Nauczycielu)! Rzecze jej Jezus: Nie dotykaj mnie, jeszcze bowiem nie wstąpiłem do Ojca mego, ale idź do braci moich i powiedz im: wstępuję do Ojca mego i Ojca waszego, Boga mego i Boga waszego. Przyszła więc Maria Magdalena oznajmiając uczniom: widziałam Pana i to mi powiedział. (J 20,16-18).
Postać Marii Magdaleny fascynuje do dnia dzisiejszego. Stała się ona wzorem doskonałej uczennicy Zbawiciela.
W historii utożsamia się jednak Marię Magdalenę z jawnogrzesznicą. W rzeczywistości Maria Magdalena i jawnogrzesznica to całkiem odmienne osoby. W Piśmie Świętym została ona uwolniona od złych duchów i ani razu nie nazwano ją „wprost” jawnogrzesznicą, gdyż mogła nią po prostu nie być. Obraz Siemiradzkiego jednak odnosi się do kobiety jako jawnogrzesznicy.
Postać Marii Magdaleny jest postacią bardzo tajemniczą. W historii różnych okresów w różnych środowiskach społecznych postać tej kobiety była na różny sposób przedstawiana i interpretowana. Musimy pamiętać, że najbardziej wiarygodnym obrazem tejże kobiety jest obraz oparty na Piśmie Świętym. I choć w świecie istnieją różne koncepcje kim była Maria Magdalena, pamiętajmy, że większość z nich to zwykła fikcja oparta na niewiarygodnych źródłach, opracowanych i przekształconych w celu osiągnięcia jakichś idei nie zawsze zgodnych z Kościołem.
Informacje o artyście:.
Magda Anioł
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |