7. Wierna uczennica Tekla

Druga tradycja związana jest z syryjskim miastem Maalula, w którym do dziś mieszkańcy posługują się językiem aramejskim (tym, w którym mówił i nauczał Pan Jezus). Tekla, ścigana przez żołnierzy wysłanych przez rodzinę, dotarła w okolice dzisiejszej Maaluli, gdzie u kresu sił, upadła na kolana i prosiła o ratunek. Bóg wysłuchał jej gorącej prośby – ogromna góra pękła, tworząc długie, wąskie przejście. W skalnej grocie Tekla ukryła się przed pościgiem. Żyła tam przez 30 lat jako pustelnica, modląc się i lecząc chorych. Obecnie w obszernej grocie znajduje się sanktuarium św. Tekli, którym od 1724 roku opiekują się zakonnice z prawosławnego klasztoru. Podczas nocnych, wrześniowych uroczyści ku czci Krzyża Świętego (14.9) i św. Tekli (24.9) cała Maalula i okoliczne góry „płoną” od ogni i świateł (B.A. Hajjar, Aram znaczy Syria, Warszawa 2003, 270-274).

Starożytny apokryf ukazuje pobożność ludową pierwotnych wspólnot chrześcijańskich. Zachował skarby, które należy „ocalić od zapomnienia”. Wśród nich np. opis sylwetki Apostoła Pawła, który wpłynął na późniejszą ikonografię: „był on niskiego wzrostu, miał łysą głowę, krzywe nogi, był zdrowy i dobrze zbudowany, brwi mu się zbiegały, miał mały nos i był pełen wdzięku; twarz jego przybierała raz wygląd ludzki, to znowu anielski” (Acta I,3). Wymowny jest również opis pięknej Tekli zasłuchanej w nauki Apostoła: „usiadłszy przy oknie domu [Onezyfora] słuchała dniem i nocą nauki o czystości głoszonej przez Pawła (…), [tak] trwała w wierze przepełniona radością” (Acta I,7). Wierna uczennica Apostoła wybrała – na wzór ewangelicznej Marii – najlepszą cząstkę (por. Iz 40,8; Mt 24,35).

Stale warto pytać o wierność chrześcijańskim ideałom:

* Św. Augustyn przekonywał: „Zrozum, abyś uwierzył: uwierz, abyś głębiej zrozumiał”. Dlaczego nie ma sprzeczności miedzy wiarą i rozumem?

* W jakim sensie wiara Kościoła jest jedyna? (por. KKK 172-175; 182)

* Czego uczy nasz wierna postawa świętych niewiast? Czy wiara kobiet różni się od wiary mężczyzn? Jakie są charakterystyczne cechy wiary?

* Św. Paweł przekonuje, że wiara jest pewna, ponieważ opiera się na samym słowie Boga, działa przez miłość (Ga 5,6), i znajduje się w ciągłym wzroście, w szczególności dzięki słuchaniu słowa Bożego i modlitwie (por. Kompendium KKK nr 28). Jaka jest nasza odpowiedź na to głębokie przekonanie Kościoła?


Przyślij swój komentarz :.


Módl się!

Błogosławieni czystego serca, bowiem oni ujrzą Boga.
Błogosławieni, którzy strzegą czystym swe ciało, bo staną się świątynią Boga.
Błogosławieni wstrzemięźliwi, bo do nich przemówi Bóg.
Błogosławieni, którzy wyrzekli się tego świata, bo będą się podobali Bogu.
Błogosławieni ci, którzy mają żony jakoby ich nie mieli, bo oni posiądą Boga w dziedzictwo.
Błogosławieni, którzy boją się Boga, bo oni staną się zwiastunami Boga.
Błogosławieni, którzy drżą wobec słów Boga, bo oni zostaną pocieszeni.
Błogosławieni, którzy przyjęli mądrość Jezusa Chrystusa, bo oni zostaną nazwani synami Najwyższego.
Błogosławieni, ci którzy strzegą chrztu, bo oni znajdują spoczynek u Ojca i Syna.
Błogosławieni, którzy osiągnęli poznanie Jezusa Chrystusa, bo oni pozostaną w świetle.
Błogosławieni, którzy z miłości Boga odeszli od kształtów tego świata, bo oni będą sądzili aniołów i będą błogosławieni po prawicy Ojca.
Błogosławieni miłosierni, bo i oni doznają miłosierdzia, a gdy ujrzą dzień sądu nie będzie on dla nich gorzkim.
Błogosławione ciała dziewic, bo będą się Bogu podobały i nie stracą nagrody za swą czystość, bo Słowo Ojca stanie się dla nich sprawcą zbawienia w dniu jego Syna i osiągną odpoczynek na wieki wieków.

Modlitwa Apostoła z apokryfu Dzieje Pawła i Tekli


Dodaj modlitwę :.


Żyj Słowem!

Apostoł Paweł w Liście do Kolosan ukazuje siłę i żywotność słowa Bożego: „Słowo Chrystusa niech w was przebywa z całym swym bogactwem: z wszelką mądrością nauczajcie i napominajcie samych siebie przez psalmy, hymny, pieśni pełne ducha, pod wpływem łaski śpiewając Bogu w waszych sercach” (Kol 3,16; por. Hbr 4,12; 1 P 1,23). Dzieje Apostolskie zwracają uwagę na to, że Słowo głoszone i przyjmowane „szerzyło się i rosło” (12,24; por. 2,47). Słowo Boga nie jest więc jakąś książką czy zbiorem pism, lecz nasieniem (Mt 13,19), zawiera w sobie życie (Pwt 32,47).

BANK DOBRYCH NOWIN: Przyślij dobrą nowinę :.


Strona Główna Szkoły Słowa Bożego 2005/06 :.

«« | « | 1 | 2 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg