Na 4 Niedzielę Adwentu C z cyklu "Wyzwania".
więcej »Szkoła Słowa Bożego 2009/10
Łaciński zwrot simplex dives trudno oddać w języku polskim. Jest to połączenie dwóch przymiotników: simpelx – „prosty, zwyczajny” i dives – „bogaty, różnorodny”. W biblijnej „bogatej prostocie” ukryta jest wielkość rzeczy i spraw Bożych. Biblia bezwarunkowe oddanie się Bogu określa się jako „prostotę serca” (Dz 2,46). Postawę tę trzeba odróżnić od zwykłej naiwności i braku doświadczenia (por. Prz 1,22; 14,15). Jezus w Kazaniu na Górze mówiąc o czystości serca (Mt 5,8), zdrowym oku (Mt 6,22), prostaczkach (Mt 11,25) i nieskazitelnym życiu (Mt 10,16), dostrzega w prostocie jedną z głównych cech, którą powinni odznaczać się jego uczniowie. Paweł wymaga od chrześcijan prostoty jako nieodzownej postawy, mając na myśli „szczerość” (2 Kor 1,12), „serdeczność” (por. 2 Kor 8,2) i „szczodrobliwość” (Rz 12,8). Biblijna „prostota serca” to postawa, które pozwala człowiekowi być prostolinijnym, szczerym, czyli pozwala zachować zgodność myśli i słów. Oto prawdziwe bogactwo, którego człowiek nie zostanie pozbawiony.
Św. Grzegorz Wielki komentując Księgę Hioba zwrócił uwagę na cechy biblijnego bohatera, który był człowiekiem prostym, prawym i bogobojnym. „Niektórzy ludzie – zauważa Papież – są tak prości, iż nie wiedzą czym jest prawość. Nie osiągając cnoty prawości, pozbawiają prostotę niewinności. Ponieważ nie są wystarczająco roztropni, aby zachować prawość, nie umieją także zachować niewinności z pomocą prostoty”. Człowiek prosty i prawy jest „pełen prostoty względem dobra, które czyni na ziemi, natomiast prawy w odniesieniu do dóbr wyższych, których doświadcza w sercu…”. On wkracza „na drogę prawości i prostoty przez bojaźń, dopełnia jej jedynie miłość […]. Albowiem kiedy miłość podąża za bojaźnią, wtedy niedoskonałość, która jeszcze pozostaje w duszy, usuwana jest pragnieniem czynienia dobra” (por. Liturgia Godzin, t. III, 213n.).
Zapytajmy zatem samych siebie:
O Maryjo, przez Twoje „tak” wypowiedziane z całkowitym oddaniem, podaruj nam zrozumienie do jakiego szczytu, jakiego wymiaru wolności powołane jest każde ludzkie stworzenie, by w pełni się zrealizować, pielgrzymując z tobą w całkowitym zawierzeniu woli Ojca, osiągając pełnię Boskiego synostwa i płodności. Powierzamy Ci, Maryjo, własną drogę wolności także z naszych lokalnych Kościołów, wszystkich wiernych, współczesnej ludzkości, do momentu jej wypełnienia, biorąc sobie Ciebie za wzór, bo Ty nas inspirujesz i zapewniasz swoje wstawiennictwo.
Kard. Martini, w: B. Secondin, Modlitewna lektura Pisma Świętego, Kraków 2006, 81.
Dodaj :.własną modlitwę zrodzoną ze spotkania z żywym Słowem.Do wielu nawróceń w Chinach dochodzi dzięki wspieraniu programów czytania Biblii i specjalnych projektów duszpasterskich dla młodzieży. „Niestety, nie wszyscy wierzący w Chinach posiadają jej własny egzemplarz, zwłaszcza w ubogich rejonach wiejskich” – czytamy w raporcie (por. Radio Watykańskie; 3.01.2010). Od kilku dni po raz pierwszy wydanie Pisma Świętego w języku chińskim jest dostępne na oficjalnej stronie watykańskiej. Czyżby zatem powszechny dostępu do Pisma Świętego był przeszkodą w jej lekturze?
Dodaj :.twój dobry czyn, który zrodził się ze Słowa
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |