Komentarze biblijne do czytań liturgicznych.
Tekst i komentarz z Komentarza Żydowskiego do Nowego Testamentu. David H. Stern. Oficyna Wydawnicza Vocatio. Warszawa 2004
II CZYTANIE
A teraz słowo do bogatych: płaczcie i biadajcie nad udrękami, jakie na was nadchodzą! Wasze bogactwa zgniły, a waszą odzież zjadły mole, wasze złoto i srebro zardzewiało, a rdza na nich będzie świadczyć przeciwko wam i strawi wasze ciało jak ogień! Nastały acharit-hajamim, a wy gromadzicie bogactwo! Posłuchajcie! Zapłata, jakiej oszukańczo nie wypłaciliście robotnikom, którzy kosili wasze pola, woła przeciwko wam, a krzyk żniwiarzy dotarł do uszu Adonai-Cwa'ot. Wiedliście tu na ziemi żywot w luksusie i folgując sobie, w czasie rzezi nie przestawaliście jeść, ile dusza zapragnie.6 Potępiliście, zamordowaliście niewinnych, nie przeciwstawili się wam.
(Jk 5,1-6)
1-6 Wersety te kontynuują myśl z 4,13-17; por. Mt 6,19-20. Komentarze, według których to potępienie dotyczy niewierzących Żydów (jak 2,6-7), nie tylko są pożywką dla antysemityzmu, służąc za rzekome biblijne potwierdzenie karykatury chytrego, żerującego na innych Żyda, ale i błędnie pojmują cel proroctw. W Tanach Psalm 73 oraz Izajasz 5,8 podobnie krytykują bogatych, nie wyłączając ich z ludu Bożego Israela, są też inne takie fragmenty u Proroków. Niniejsze słowa, kierowane do bogatych wprost, należy rozumieć jako adresowane do bogatych wierzących, którzy będą czytać ten list, nie zaś do niewierzących, którzy czytać go nie będą. (Choć prawda ta dotyczy ich również).
3. Nastały acharit-hajamim („ostatnie dni"), a wy gromadzicie bogactwo! Yechiel Lichtenstein:
To sposób ironicznego stwierdzenia: „Nagromadziliście górę bogactw na czas, gdy stracą one wartość". Tak się stanie pod koniec dni (kec-hajamim). [Tymczasem] Ja'akow powiada, że ma nadzieję, [...] iż Pan powróci rychło, jak w w. 8: „Powrót Pana jest bliski" (Commentary to the New Testament, ad loc.).
4. Zapłata, jakiej oszukańczo nie wypłaciliście. Por. Kapłańska 19,13: „Zapłata najemnika nie pozostanie z tobą przez całą noc aż do poranka"; także Powtórzonego Prawa 24,14-15 i Malachiasz 3,5.
Krzyk żniwiarzy dotarł do uszu Adonai-Cwa'ot (=Pana), jak wołanie krwi Abla (Rodzaju 4,10) i jak skargi Izraelitów w Egipcie (Wyjścia 3,7). Bóg dostrzegł grzech w tych sytuacjach i zareagował stosownie; podobnie nie przymknie oczu na niesprawiedliwość względem robotników.
EWANGELIA
Jochanan powiedział do Niego: „Rabbi, widzieliśmy, jak jakiś człowiek wypędzał demony w Twoim imieniu, a ponieważ nie był jednym z nas, nakazaliśmy mu przestać". Ale Jeszua rzekł: „Nie powstrzymujcie go, bo nikt, kto dokonuje cudu w moje imię, nie będzie w stanie zaraz potem źle o mnie mówić. Bo kto nie jest przeciwko nam, ten jest z nami. Zaiste, kto poda wam choćby kubek wody do picia, bo przybywacie w imieniu Mesjasza - tak, powiadam wam, że z pewnością nie utraci on swojej nagrody.
Ktokolwiek usidli jednego z tych małych, którzy mi ufają, lepiej by było dla niego, żeby zawiesił sobie kamień młyński u szyi i rzucił się w morze. Jeśli twoja ręka skłania cię do grzechu, odetnij ją! Lepiej, żebyś okaleczony otrzymał życie wieczne, niż żebyś zachował obie ręce, a poszedł do Gei-Hinnom, w ogień nieugaszony! A jeśli twoja noga skłania cię do grzechu, odetnij ją! Lepiej, żebyś był chromy, a otrzymał życie wieczne, niż żebyś zachował obie nogi, a został wrzucony do Gei-Hinnom! A jeśli twoje oko skłania cię do grzechu, wyłup je! Lepiej, żebyś był jednooki, ale wszedł do Królestwa Bożego, niż żebyś zachował oboje oczu, a został wrzucony do Gei-Hinnom, gdzie ich robak nie umiera, a ogień nie gaśnie".
(Mk 9,38-43.45.47-48)
40. Kto nie jest przeciwko nam, ten jest z nami. Pozornie niespójne z Mt 12,30, ale zob. komentarz do tego wersetu.
43. Gei-Hinnom („gehenna, piekło"). Zob. Mt 5.22K.
48. Fragment z Izajasza 66,22-24 naucza o „nowym niebie i nowej ziemi" (potwierdzone w 2 Ke 3,13 i Apokalipsie 21-22), gdzie lud Boży będzie oddawał Bogu cześć - „i wyjdą, i spojrzą na trupy tych, którzy zgrzeszyli przeciwko mnie, bo robak ich nie umrze, a ogień ich nie zagaśnie".
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |