Pierwsza polska Biblia dla dzieci

"Dobry Bóg mówi do nas" - to pierwsze i jak dotąd jedyne polskie wydanie Biblii dla dzieci nie będące tłumaczeniem zagranicznych publikacji. Jej autorem jest bp Antoni Długosz z Częstochowy, zwany często "biskupem od dzieci".

Na kartach pięknie a zarazem nowocześnie ilustrowanej książki podpowiada rodzicom i katechetom odpowiedzi na najtrudniejsze dziecięce pytania o Boga i początki świata. Najnowszą publikację Edycji św. Pawła zaprezentowano 14 kwietnia w Warszawie.

Bp Długosz jako doświadczony katecheta i duszpasterz w przystępny sposób przedstawia katechezę biblijną dla przedszkolaków i dzieci wczesnoszkolnych. Jego komentarzom biblijnym odwołującym się do własnych doświadczeń dzieci towarzyszy staranna szata graficzna: dużych rozmiarów ilustracje oraz mapy, kolorowe zdjęcia a także opracowane komputerowo elementy graficzne. Wszystko po to, aby tradycyjne treści biblijne stały się bliższe i bardziej zrozumiałe dla dzieci XXI wieku.

Stworzenie świata, dzieje Abrahama, pascha, historie Dawida i Goliata a także nowotestamentalne wydarzenia: narodzenie Jezusa, Kazanie na Górze, zaparcie się Piotra, Ukrzyżowanie i wiele innych - bp Długosz konsekwentnie opisuje w czasie teraźniejszym. Chce by m.in. dzięki temu, mali czytelnicy zdobyli przekonanie, że doświadczenie Boga jakie przeżywają bohaterowie Pisma Świętego jest także udziałem ich życia. "Bóg nadal pisze historię zbawienia na kanwie naszego życiorysu" - zapewnia bp Długosz.

Każde opowiadanie biblijne składa się z trzech elementów. Autor odwołuje się do sytuacji znanej dziecku z codziennego życia, przedstawia przekaz biblijny - wyodrębniony graficznie oraz ukazuje jeden ze sposobów realizacji Bożego przesłania. W tym miejscu znaleźć można różnego rodzaju zachęty: "pomyśl", "pamiętaj" oraz zadania do wykonania.

Jak zapewnia wydawca - Edycja św. Pawła - książka może być czytana dzieciom przez rodziców "do poduszki" a nauczyciele mogą z niej skorzystać na lekcjach religii. Bp Długosz dodaje, że ponieważ "piętą achillesową kaznodziejstwa i katechezy dla dzieci są pradzieje biblijne" dlatego podsuwa rodzicom odpowiedzi na najtrudniejsze dziecięce pytania o początek świata, człowieka, jak również dlaczego cierpimy i umieramy?

Książka podoba się dzieciom, gdyż to one same wybrały z propozycji przygotowanych przez grafików wydawnictwa, kolorystykę i kształty biblijnych postaci. Nie wszystkie obrazy które podobają się dorosłym podobają się dzieciom - zauważył bp Długosz.

Nowością rozwiązania graficznego jest odejście od antropomorfizacji świata duchowego. Na kartach "Biblii dla dzieci" bp. Długosza czytelnik nie znajdzie przedstawień Boga jako dziadka z brodą, aniołów ze skrzydłami czy diabłów z kopytami. - Dziecko od samego początku musi się spotkać z tajemnicą, z tym, że Bóg, świat duchów jest niewidzialny dla człowieka i pozostanie tajemnicą a wiara opiera się na zaufaniu - podkreśla autor.

Publikacja pt. "Dobry Bóg mówi do nas" bp. Długosza została z zainteresowaniem przyjęta na Międzynarodowych Targach Książki Dziecięcej w Bolonii. Niewykluczone, że z polskiej "Biblii dla dzieci" skorzystają także katecheci w Belgii - zapowiada dyrektor Edycji św. Pawła ks. Tomasz Lubaś.

Edycja św. Pawła jest wydawnictwem zgromadzenia zakonnego księży paulistów. Na rynku księgarskim znana jest od lat z popularnych minimediów: pocztówek i kalendarzy oraz książek o wysokim poziomie edytorskim.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Reklama

Reklama