Księga ognia

Czyli Biblia według Franciszka.

Nakładem wydawnictwa WAM ukazała się niedawno bardzo ciekawa publikacja. Otóż Stefan von Kempis, redaktor niemieckojęzycznej sekcji Radia Watykańskiego, postanowił przyjrzeć się wszystkim biblijnym rozważaniom, myślom i wypowiedziom papieża Franciszka, a następnie uporządkować je i ułożyć według biblijnych ksiąg, tworząc swoiste, biblijne kompendium. Papieską książkę-komentarz do Pisma Świętego.

To co przebija z tej publikacji to przede wszystkim żywiołowość i radość. Może to sprawka południowoamerykańskiego temperamentu Jose Bergolio. Może wpływ patrona, św. Franciszka z Asyżu, do którego tak często porównuje się obecnego papieża. Jakkolwiek by nie było, ów radosny, franciszkański duch emanuje niemal z każdej strony „Księgi ognia” i co najważniejsze, „zaraża” także nas, czytelników.

Ale, jak zauważa von Kempis, „jest jeszcze coś, co łączy San Francesco i Papa Francesco w tej dziedzinie: niedowierzanie naukowemu zajmowaniu się Pismem Świętym”. Bo papież, przez całe swoje życie „mniej ją studiował, a bardziej medytował – ‘omadlał’”. Dzięki czemu dysponuje "świeżym" spojrzeniem na Biblię i często wyciąga z lektury Świętej Księgi niezwykle cenne i trafne wnioski, o jakich nawet nie śniło się „uczonym w Piśmie”.

Nie ukrywam, miałem ogromną frajdę w trakcie czytania tej książki. Dawno nie trafiłem na publikację, która tak pięknie i pomysłowo potrafiłaby zachęcić do lektury Starego i Nowego Testamentu. Która tak bardzo dodawałaby skrzydeł.

Na koniec jeszcze jeden wątek. Pamiętają Państwo może spór o to, czy papieża Franciszka można nazwać prorokiem? Oto co mówi na ten temat sam ojciec święty, na marginesie rozmyślań nad Pierwszą Księgą Samuela:

„My wszyscy, ochrzczeni, jesteśmy prorokami. Panie, spraw, abyśmy nie zapominali o Twojej obietnicy; abyśmy niestrudzenie szli naprzód; abyśmy nie zamykali się w legalizmie, który zamyka przed nami drzwi. Panie, uwolnij swój lud od ducha klerykalizmu i wspomagaj go duchem proroctwa”.

*

Mieliśmy dla Państwa 3 egz. „Księgi ognia” ufundowane przez wydawnictwo WAM. Tym razem zadanie konkursowe było następujące: należało przesłać nam Państwa ulubiony cytat/wypowiedź papieża Franciszka, w której pojawia się jakaś biblijna postać. Nagrody otrzymują:    

Monika Wasińska z Dolska, Konrad Jagielski z Bytomia oraz Beata Sikorska z Bobrownik

Gratulujemy, książki prześlemy pocztą.

Księga ognia   Wyd. WAM    

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama