VI Maraton Biblijny rozpoczął się w niedzielę w Poznaniu w kościele pw. Wszystkich Świętych. Do 21 marca 1500 osób czytać będzie całe Pismo Święte.
Poszczególne księgi Starego i Nowego Testamentu czytane będą w 22 poznańskich i podpoznańskich parafiach. Pierwszy rozdział Księgi Rodzaju przeczytał ks. prof. Marek Starowieyski. Przedsięwzięcie organizowane jest po raz szósty.
Jak powiedział PAP ks. Robert Korbik, duszpasterz młodzieży Archidiecezji Poznańskiej, maraton to dla wielu osób okazja do bliższego i stałego kontaktu z Biblią.
"Ze świadectwa ludzi, którzy towarzyszą nam od pierwszego maratonu wynika, że od momentu, gdy zaczęły brać w nim udział, częściej sięgają po Słowo Boże. Są też osoby, które dzięki maratonowi systematycznie czytają Biblię. Traktujemy to jako owoce naszych spotkań" - powiedział PAP ks. Korbik.
Zauważył, że w XXI wieku jest szczególnie ważne poznanie zapisanej na kartach Biblii historii Chrystusa, który przyszedł nas zbawić. Duszpasterz młodzieży archidiecezji poznańskiej przywołał też myśl św. Hieronima, że nieznajomość Pisma Świętego jest nieznajomością Chrystusa.
Drugi fragment Pisma Świętego, ze specjalnie przygotowanego egzemplarza Biblii Poznańskiej, przeczytał wiceprezydent miasta Poznania, Sławomir Hinc.
Biblia została podzielona na 1500 fragmentów, przeznaczonych do pięciominutowego odczytania. Każdy z nich zaprezentuje inna osoba. Uczestnicy maratonu czytać będą poszczególne księgi w godzinach popołudniowych w 22 różnych parafiach. Maraton rozpoczynać się będzie zawsze o godz. 15.00 i trwać do późnych godzin wieczornych. Maratończycy czytać będą tzw. Biblię Poznańską – specjalnie wydany egzemplarz waży 18 kg. Lekturze Pisma Świętego towarzyszyć będzie zbiórka żywności dla poznańskich jadłodajni.
VI Maraton Biblijny potrwa do 21 marca i zakończy się w parafii św. Jana Vianney'a na poznańskim Sołaczu o godz. 21.37 modlitwą w intencji rychłej beatyfikacji Jana Pawła II.
Podczas trwania maratonu w 22 kościołach przeprowadzona zostanie zbiórka żywności. W ten sposób Duszpasterstwo Młodzieży Archidiecezji Poznańskiej chce wspomóc poznańskie jadłodajnie.
Poznański Maraton Biblijny - Biblia Alfa i Omega - jest najstarszym tego typu przedsięwzięciem w Polsce. Podobne przedsięwzięcia odbywają się w 10 polskich diecezjach. I Maraton Biblijny odbył się w 2005 r. w kościele pod wezwaniem Wszystkich Świętych na Grobli w Poznaniu. Przez 120 godzin Biblię Poznańską czytało non stop 876 osób. Rok później zaproszono do udziału już 1500 osób, a czytanie trwało 10 dni. W 2007 roku maraton odbył się po raz pierwszy w kilku poznańskich parafiach, a w 2009 w trzynastu kościołach diecezji poznańskiej.